ANKARA VOLEYBOL

blog yazısı ekle !

ANKARA VOLEYBOL

Voleybol, sınırları belirlenmiş olan bir oyun alanının, file kullanılarak ortadan ikiye bölünmesiyle oynanan bir top oyunudur. Ankara voleybol, eğitim kalitesinden taviz vermeyerek, Ankaralı çocukları ve gençleri spor yapmanın bilinci içerisinde, takım çalışmalarına hazırlar. Voleybol, G. Morgan tarafından keşfedilen bir oyundur. Voleybol ilk dönemlerinde sadece kapalı alanda oynanan bir oyundu. Plaj voleybolu ve çim voleybolu daha sonraları gelişmiştir.

Ankara'da Voleybol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Voleybol Kursları


Voleybol altışarlı iki takım arasında oynanır. Her iki takımda da değişim ile oyunda bulunan birde libero vardır. Voleybol maçı esnasında her iki takımın antrenörü dışında hiç kimse ayakta duramaz. Yedek oyuncular ısınmak isterlerse kendileri için hazırlanmış olan ısınma karesinin içinde ısınırlar. Voleybol maçında ceza almış bir oyuncu kendisi için ayrılmış olan ceza koltuğuna oturur. Voleybol maçında sayı, topu fileye değdirmeden, filenin üzerinden aşırarak rakip takımın oyun alanına değmesiyle kazanılır.

Voleybol maçında oyuncular kendi oyun alanları içerisinde topla en fazla üç kere oynayabilirler. Ancak blok temas varsa bu sayı dörde çıkar. Voleybol maçında oyun servisin kullanılmasıyla başlar. Voleybol maçında bir oyuncu sarı kart alırsa, sarı kart alan oyuncunun takımının bir puanı silinir ve servis hakkı takımdaysa, karşı takıma geçer.

Herhangi bir oyuncunun kırmızı kart alması durumunda, kırmızı kart alan oyuncu, kırmızı kartı aldığı sette oynayamaz ve oyuncular saat yönünde bir pozisyon alır. Voleybol oyununda saha ölçüleri 9/6 metredir. Voleybol oynamak için illa da bir spor salonuna gerek yoktur. Plajda ve çimde de oynanma imkanı vardır.

Ankara voleybol, çocukların ve gençlerin isteklerinin tümüne cevap vermeye çalışarak, Ankaralı çocukların ve gençlerin memnuniyetini kazanarak, centilmen, rakip takıma saygılı, amacı spor yapmak ve sporu yaymak olan, hem davranışlarıyla hem de çevreye gösterdiği özenle örnek olan, Ankaralı sporcular yetiştirmeye çalışır. Ankara voleybol, çocukların ve gençlerin spor gelişimlerinin yanında sosyal gelişimlerini de önemser ve bu konularla ilgili faaliyetler yapar. Bu kurslarda eğitim gören gençler ve çocuklar, belirli periyotlarla testlere tabi tutulurlar ve yeterli görülenler bir ileri düzeye geçme imkanına kavuşurlar.