TRIPLE-DOUBLE

blog yazısı ekle !

TRIPLE-DOUBLE

Triple-double kavramı, beş istatistikten üç tanesinde iki haneli sayılara ulaşan oyuncular için kullanılmakta olan bir kavramdır. Bu kavram için kullanılan en yaygın kombinasyon ise sayı-ribaund-asist üçlemesidir ancak elbette bu kombinasyon, bir oyundaki top çalma ve blok sayısı bakımından kaydedilebilecek istatistiklere bağlı olarak değişebilir. Aslında terimin kökeni belirsizdir. Kimi kaynaklara göre, ilk kez 1980'li yıllarda, Los Angeles Lakers Takımı'nın halkla ilişkiler müdürü Bruce Jolesch tarafından, oyuncu Magic Johnson'ın çok yönlü yeteneklerini betimlemek amacıyla ileri sürüldüğü belirtilir. Bir diğer taraftan, Philadelphia 76ers takımının medya ilişkileri yöneticisi Harvey Pollack tarafından 1980 yılında kullanıldığı ileri sürülmektedir. Triple-double kavramı 1979-80 sezonundan itibaren resmi olarak kaydedilen bir istatistik türüdür.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Triple-double oranı, bireysel performans bakımından, oyuna tümüyle hakimiyetin mükemmel bir ölçüsü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, tersi de her zaman doğru değildir; mükemmel oyun hakimiyetine sahip bir oyuncu, yüksek triple-double istatistiği kaydetmek zorunda değildir. Bir sezonunda 82 maç yapılan NBA Ligi'ndeki en iyi oyuncular tarafından bile, sezon boyunca ortalama 10 defadan az olmak üzere nadiren gözlemlenebilir hatta üniversite takımlarının maçlarında ise çok daha nadir olarak kaydedilmektedir. Kolej Ligi seviyesinde, seyrek olarak görülmesinin başlıca iki ana nedeni vardır. Hücum süresi NBA Ligi'nde 24 saniye ile sınırlı olmasına rağmen, kolej basketbolunda hücum süresi kadınlar için 30, erkekler için 35 saniye olarak uygulanmaktadır. Ayrıca, kolej basketbolunda bir maç 40 dakika sürerken, NBA Ligi'nde 48 dakikalık bir süreye sahiptir. Her iki zamanlama ölçüsü de, tek bir oyun boyunca yakalanabilecek pozisyon sayısını ve sonucunda elde edilecek olan herhangi bir üçlü kombinasyon şansını oldukça etkilemektedir.

Ayrıca triple-double istatistiğini sağlama şekli hakkında, gecikmiş ribaund olarak bahsedilen kimi tartışmalar vardır. Örneğin dokuz ribaund sayısına sahip bir oyuncu, kasıtlı olarak şut kaçırmakta, yani sayı olabilecek atışını önce kasıtlı olarak dışarı göndererek ardından gecikmeli ribaundunu almaya çalışabilir. Hatta bu arada, nadiren de olsa, triple-double kaydetmek isterken rakibine topu kaptırarak onlara fazladan bir sayı hediye etmiş oyuncular görüldüğü de olmuştur. Bu durumdan kaçınmak için, NBA isabetli bir atış olacağı düşünülen şut ribaundlarının geçerliliğini kimi kurallarla kontrol altına almıştır.

1990-91 ve 2010-11 sezonları arasındaki kayıtlara göre, NBA ortalaması her sezon için yaklaşık olarak 34.5 veya başka bir ifade ile her 36 maç başına 1 triple-double kaydedilmektedir.

NBA ve Triple-Double Rekorları

Lig Tarihindeki İlk Triple-Double: Harvey J. Pollack NBA İstatistik Yıllığı'na göre, New York Knicks takımıyla karşılaştıkları maç esnasında, Syracuse Nationals'dan Dolph Schayes adlı oyuncu tarafından 18 sayı, 22 ribaund ve 13 asist olarak gerçekleştirilmiştir.

Tek bir Sezondaki Triple-Double Ortalaması: NBA tarihi boyunca bunu başarabilmiş yegane oyuncu Oscar Robertson'dur. 1961-62 sezonu boyunca, oyun başına düşen 30.8 sayı, 12.5 ribaund ve 11.4 asist ortalaması yakalamıştır. Gerçi sadece tek bir sezon olarak ele alındığında ortalama bu şekilde veriliyor olmasına karşın, oyuncunun kariyerindeki ilk beş sezonundaki toplam istatistikleri hesaplanacak olursa, oyun başına düşen 30.3 sayı, 10.4 ribaund, 10.6 asist ortalaması elde edilmektedir. Ayrıca kariyerinin herhangi bir döneminde, oyun başına 10 asist ve 10 ribaund ortalamasını sürekli olarak koruyan yegane NBA oyuncusu yine Robertson'dur.

Tek Bir Sezondaki En Fazla Triple-Double: Oscar Robertson, 1961-62 sezonu boyunca kaydettiği 41 triple-double istatistiği ile birincilik sırasında elinde bulundururken, ikinci sırada 1967-68 sezonundaki 31 triple-double istatistiği ile Wilt Chamberlain bulunmaktadır.

En Genç Triple-Double Oyuncusu: Cleveland Cavaliers takımından LeBron James, Portland Trail Blazers takımı ile karşılaştıkları maç esnasında, henüz 20 yaşından 20 gün almış bulunduğu 19 Ocak 2005 tarihinde, 27 sayı, 11 ribaund ve 10 asist ortalaması ile bu unvanı alan ilk oyuncudur.

En Yaşlı Triple-Double Oyuncusu: Los Angeles Lakers takımının oyuncusu Karl Melone, San Antonio Spurs takımı ile karşı karşıya geldikleri 28 Kasım 2003 tarihli maçta, 40 yaşından 127 gün aldığı halde ve 40'lı yaşlarında bunu gerçekleştiren tek oyuncu olarak, 10 sayı, 11 ribaund ve 10 asist istatistiği ile bu unvanı elinde bulundurmaktadır.

En Hızlı Triple-Double: Syracuse Nationals takımından basketbolcu Jim Tucker, en hızlı triple-double rekorunu elinde bulundurmaktadır. Tucker'ın acemilik yıllarında, 20 Şubat 1955 tarihinde, NBA'in tüm zamanları içerisinde kaydedilmiş en hızlı triple-double istatistiğine sadece 17 dakikada ulaşmıştır. Oyuncu, New York Knicks takımına karşı 104-84 kazanılan karşılaşmayı 12 sayı, 10 ribaund ve 12 asist istatistiği ile tamamlamıştır.

Double-Triple-Double (Herhangi Üç İstatistikte Birden En Az 20 Sayıya Ulaşma): Wilt Chamberlain bunu başarabilen tek oyuncu olarak kayıtlardaki yerini almaktadır. 2 Şubat 1968 yılındaki Detroit Pistons karşılaşmasında, Chamberlain tam 22 sayı, 25 ribaund ve 21 asist istatistiğine ismini yazdırmayı başarmıştır.

En Uzun Zincirleme Triple-Double Serisi: Yine, ünlü basketbol oyuncusu Wilt Chamberlain gerçekleştirilmiş en uzun zincirleme triple-double serisine sahip oyuncudur. 1968 yılının 8 Mart'ı ile 20 Mart tarihleri arasındaki 9 maçta aralıksız triple-double istatistiğine ulaşan Chamberlain'in ardından, 7 maçta triple-double serisi yakalayan Oscar Robertson ve Michael Jordan ikilisi de ikinci sırada bu unvana sahip olan oyunculardır. Robertson 7'lik serisini 1961-62 sezonunda yakalamış, bununla birlikte Jordan ise 25 Mart – 6 Nisan 1989 tarihleri arasındaki maçlarda bu rakama ulaşmıştır.

Aynı Takıma Karşı Elde Edilen En Uzun Triple-Double Serisi: 1980 yılından beri, dört farklı oyuncu tarafından 6 kez, 3 maçlık seriler halinde yakalanmış istatistiktir. Los Angeles Lakers takımından ünlü basketbol oyuncusu Magic Johnson, 1980'ler süresince, Houston, Philadelphia ve Denver takımlarına karşı forma giydiği maçlarda kesintisiz üçlü triple-double zincirini yakalamayı başarmıştır. Bu üçlü serilerin diğer örnekleri olarak karşımıza, 1990'larda Golden State takımına karşı giydiği Washington Bullets forması ile Chris Webber; 2000'lerde Charlotte Bobcats takımına karşı giydiği formasıyla New Jersey Nets'den Jason Kidd ve en son olarak da 2010'larda Atlanta'ya karşı oynayan Boston Celtics takımından Rajon Rondo çıkmaktadır.

Bir Maçta Aynı Takım Adına Yapılmış En Fazla Triple-Double: Bu nadir duruma 1985-86 sezonundan beri yalnızca iki kez rastlanılmıştır. 3 Ocak 1989'da Los Angeles Clippers ile karşı karşıya gelen Chicago Bulls takımının iki temsilcisi Michael Jordan ve Scottie Pippen böyle bir şansı yakalamışlardır. Jordan'ın 41 sayı, 11 asist ve 10 ribaund ile tamamladığı maçta takım arkadaşı Pippen ise, 15 sayı, 12 asist ve 10 ribound istatistiği yakalayarak triple-double gerçekleştirmişlerdir. Yine 7 Nisan 2007'de, Washington Wizards'a karşı oynayan New Jersey Nets takımından oyuncular Vince Carter ve Jason Kidd triple-doublelarını kayıtlara armağan etmişlerdir. Carter 46 sayı, 16 ribaund ve 10 asist skoru yakalamış, takım arkadaşı Kidd ise 10 sayı, 16 ribaund ve 18 asist ile maçı tamamlamışlardır. Çok daha eski bir örnek ise, 14 Mart 1964 tarihi ile kayıtlara geçmiş olup, Detroit Pistons ile New York Knicks arasında geçen mücadele esnasında görülmüştür. 19 sayı, 14 ribaund, 15 asist ile Donnie Butcher istatistiğiyle ve forma arkadaşlarından Ray Scott ise 23 sayısı, 20 ribaundu ve 11 asisti ile burada hatırlanmayı hak etmektedirler.

Bir Maçta Rakipler Tarafından Yapılmış En Fazla Triple-Double: Bu sıralama, 1985-86 yılından beri, takım arkadaşları tarafından imza atılan triple-double istatistiklerinden sayıca fazla olsa da yine nadir görülen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Jason Kidd, üç farklı takım için oynadığı zaman süresince, bu istatistikte dört kez yer almayı başarmıştır.

Jason Kidd ve Clyde Drexler (Dallas Mavericks – Houston Rockets, 11 Nisan 1995)

Jason Kidd ve Clyde Drexler (Phoenix Suns – Houston Rockets, 22 Mart 1997)

Gary Payton ve Chris Webber (Seattle SuperSonics – Sacramento Kings, 18 Nisan 2000)

Jason Kidd ve Jay Williams (New Jersey Nets- Chicago Bulls, 9 Kasım 2002)

Jason Kidd ve Tracy McGrady (New Jersey Nets – Orlando Magic, 23 Şubat 2003)

Caron Butler ve Baron Davis (Washington Wizards - Golden State Warriors, 23 Kasım 2007)

Victor Oladipo ve Michael C. Williams (Orlando Magic at Philadelphia 76ers, 3 Aralık 2013)

Oladipo ve C. Williams bu başarıyı elde ettiklerinde kariyer basamaklarının henüz başlarında, çaylaklık yıllarını geçirmekteydiler. NBA tarihinde, aynı oyunda iki genç basketbolcunun birden aynı maç içerisinde ilk triple-double başarısını elde ettikleri başka bir örnek daha bulunmamaktadır. İki oyuncunun aynı maçta ilk triple-double istatistiğine imza attığı en son örnek, yukarıda da belirtilen 14 Mart 1964 tarihli karşılaşmada, Detroit Pistons takımı adına mücadele eden Donnie Butcher ve Ray Scott isimli oyunculardır ancak onlar çaylaklık dönemini yaşayan oyuncular değillerdi.