ARKADAN PERDELEME

blog yazısı ekle !

ARKADAN PERDELEME

Basketbolda perdeleme hareketi, bir perdeleyen ve bir hareket eden oyuncuyu içeren manevra çeşididir. Perdeleyen oyuncu (screener) sahada belli bir yerde sabitlenirken, bu arada harekete geçecek olan oyuncu ise (cutter), perdeleyici kendisi ile savunma oyuncusu arasında bir ayırma vazifesi gördüğünden, potaya doğru en güçlü ve hızlı bir şekilde hareket etme fırsatı yakalamaya çalışır.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Perdeleme yapan oyuncu, sırtı potaya dönük olacak şekilde ve o tarafa doğru ilerleyecek olan takım arkadaşı ile sahanın aynı tarafında konumlanır. Potaya doğru gidecek olan oyuncu ise, kendisine perdeleme ile yardımcı olacak arkadaşının etrafında ancak yeterince açıklığa sahip bir aralıkta hareket bölgesi belirler. Hatta genellikle, hareket edecek olan oyuncu, perdeleme yapan arkadaşından ziyade, çizgilere daha yakın bir pozisyonda durur. Burada oyuncularda basketbol topu bulunmamaktadır. Perdelemeyi yapacak olan oyuncu pozisyonunu tamamıyla sağlamlaştırdığı zaman, diğeri potaya doğru hareket etmeye başlar ve perdeleme yapan arkadaşının neredeyse omzuna sürtünerek ilerleme hareketini devam ettirir. Eğer bu hareket serisi düzgün olarak tamamlanabilirse, potaya doğru ilerleyen oyuncuyu savunan rakip takım oyuncusu, perdeleme esnasında hareketsizce bekleyen oyuncu tarafından engellenmiş olacaktır. Bu durumda, ilerleme imkanı bulan oyuncu da pota altına ulaştığında kendisine bir sayı kazandırma ihtimali olan uygun bir pas elde etme şansı yakalayabilecektir.

Bir arkadan perdeleme hareketi, özellikle ilerleyecek oyuncu rakibi tarafından çok yakın mesafeden engellenmeye çalışıldığı zaman daha etkili olmaktadır. Bu kadar sıkı çalışan bir rakip savunma oyuncusu, elbette sırtını potaya dönmüş olarak ilerlemeye çalışan oyuncuyu engellemeye çalışır. Doğal bir oyun akışında, arkasında yapılan perdeleme hazırlığını görme şansı bulamayacaktır; hızla diğer yöne döndüğü zaman ise herhangi bir ayarlama yapma şansı kalmadan muhtemelen perdeleme yapan oyuncu ile çarpışacaktır.