BASKETBOL VE ÇOCUKLAR

blog yazısı ekle !

BASKETBOL VE ÇOCUKLAR

Basketbol, özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli bir sosyalleşme yöntemidir. Birçok ülkede gittikçe yaygınlaşan ilgi sayesinde, özel basketbol okulları, yeni başlayacaklar için özendirici bir takım teşvikler ve kolaylıklar hayata geçirilmekte, bilinçlenen aileler sayesinde bu branşa yönelen genç sayısı her geçen gün artış kaydetmektedir. Tüm okul seviyelerinde, kız ya da erkek çocuklar için farklı eğitim sistemleri uygulanmakta, antrenörler ve profesyonel takımların alt yapıları bu eğitimler üzerine gittikçe daha fazla uzmanlaşmaktadırlar. Hızla yayılan internet bilgi ağı sayesinde, aileler kendi bulundukları şehirde çocukları için en uygun spor merkezini ya da okulu belirleyebilir ve özellikle küçük yaştaki çocuklarını güven içinde bu noktalara yönlendirebilirler.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


Basketbola Başlarken Bazı Önemli Noktalar

 • Özellikle belirli bir yaş bandına erişen yetişkinler, ağır bir spor programı belirlemeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçerek, genel sağlık durumları hakkında ayrıntılı bilgi edinmelidirler.

 • Basketbol, içerdiği sıçramalar, atış teknikleri, ani koşma ve durma hareketleri ile oldukça hızlı akan bir spordur. Ayrıca fiziksel güç gerektiren rekabet içerikli özel tekniklerin kullanılması gerekebilir. Bu yüzden bazı yaralanmalara ve sakatlıklara kolaylıkla maruz kalınabilir.

 • Basketbol, başta bilekler ve dizler olmak üzere bacaklarda büyük bir baskıya ve ayrıca omuzlarda da gerilmelere yol açacaktır. Doğru egzersiz programları ile bunları tolere etmek gerekmektedir.

 • Oldukça fiziksel temele dayanan bir oyun olduğundan ötürü, vücudun güçlü ve esnek olarak belirli bir kondisyon seviyesinde korunması gerekmektedir.

 • Sahaya çıkmadan önce ısınma hareketlerinin bilinçsizce ihmal edilmesi sonucunda, hiç olmayacak şekillerde ve gereksiz biçimde sakatlıklar yaşanabilir.

 • Üst düzeyde su kaybedilen hareketli bir spor dalı olduğu için, çalışmalar süresince vücudun su dengesinin korunması ve sıvı kaybının yerine konması büyük bir önem taşımaktadır.

 • Gereğinden çok daha aşırı çalışmalar yaparak dengesiz efor sarf edilmemesi gerekir. Kimi durumlarda, çalışmalarda temponun düşürülmesi ve daha hafif egzersizlerle antrenmana devam edilmesi önerilir.

 • Tam kadro bir basketbol maçı oldukça hareketli ve eğlenceli olmakla birlikte, birebir ya da yalnız başına devam edilecek egzersizler de oldukça başarılı sonuçlar verebilir ve kişisel vaktin değerlendirilmesi için çok etkili bir yöntem olabilir.
Genel Hatırlatmalar

 • Basketbolun takım halinde mücadele etme ve takım için oynama kavramına dayandığı ve çok eğlenceli bir spor branşı olduğu unutulmamalıdır.

 • Sağlık koşulları göz önünde bulundurularak takip edilmesi gerekliliği ihmal edilmemelidir.

 • Kasların doğru bir şekilde çalıştırılması, ağır tempoya uygun bilinçli bir çalışma programı hazırlanması gerektiği ve ısınma hareketlerinin uygulanması doğru şekilde takip edilmelidir.

 • Sıvı kaybı ve tekrar dengelenmesine çok iyi dikkat edilmesi gerekmektedir.