BASKETBOLUN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

blog yazısı ekle !

BASKETBOLUN SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Basketbol, rekabet temeline dayanan köklü prensipleri ve güçlü teknikleriyle, egzersiz yapmanın en heyecanlı aynı zamanda en zorlu yollarından birisidir. Birçok koşma, zıplama, dönüş ve daha detaylı manevraları ile oldukça hızlı bir oyun olup, aynı zamanda açık hava antrenmanlarının vazgeçilmez bir branşıdır. Bu alanda çalışan birisi, kişi sayısından bağımsız olarak bir dizi basketbol oyunları kurgulayabileceği gibi, tek başına bile oldukça güçlü idmanlar, atış talimleri ve engelli ya da engelsiz top sürme çalışmaları gerçekleştirebilir.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Bugün, basketbol olarak tanınan ve dünya çapında geniş kitlelere yayılmış bu olgu, çok ciddi bir izleyici ve meraklı kitlesine sahiptir. Aynı zamanda bu popüler yayılım etkisi ile olsa gerek, her geçen gün daha fazla sporcu adayı amatör basketbola adım atmaktadır. Yaklaşık 3 mt. yüksekliğinde asılı duran bir sepetten topu geçirerek skor elde etme amacına dayanan ve 5'er kişilik iki takımın ortaya çıkardığı bu basit ilkelere dayanan spor dalı, aslında ayrıntılara bakıldığında çok dikkatli uygulanması gereken karmaşık tekniklere sahiptir. Hem kapalı salonlarda hem de açık havada farklı amaçlar için rahatlıkla oynanabilir olması da, popülaritesinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Saha ölçüleri, pota yüksekliği, topların ebatları ve ağırlıkları ya da karşılaşma süreleri gibi birçok standardizasyonlar, oyuncuların yaşı, cinsiyeti ya da eğitilme dereceleri gibi farklı değişkenlere göre ayarlanabilir.

Basketbol, kendine özgü şut atma, top sürme, ribaund, hücum ve savunma teknikleri ile oluşturulabilecek çok sayıda özel sistem içerir.

Basketbolun Sağlığa Olan Faydaları

Bu hareketli spor, birçok ani başlangıç ve güçlü duruş ya da sıçrama hareketleri içerir. Her yerde egzersizleri yapılabilecek olan basketbol manevraları yardımı ile:

 • Etkin bir oyun ile saatte 630 – 750 arası kalori yakılabilir,

 • Dayanıklılık arttırılır,

 • Denge ve koordinasyonu geliştirir,

 • Konsantrasyon ve öz disiplinin kuvvetlendirilmesinde etkilidir,

 • Kas yapısının güçlendirilmesine faydalıdır.
Basketbolun Diğer Kazanımları

Formda kalmak ve sağlıklı bir yaşamın hareketlilik öğesi olarak bireylere oldukça faydası olan basketbol, aynı zamanda:

 • Yeni bir arkadaş çevresi edinmek ve düzenli sosyal aktiviteler için bir anahtardır,

 • Tüm yaş gruplarındaki insanlar tarafından rahatça oynanabilir,

 • Yılın tüm mevsimleri boyunca antrenman yapılabilir,

 • Tüm çocukların ilgisini çekebilecek kadar eğlenceli bir oyundur,

 • Sadece bir çember ve top yardımı ile tek başına çalışılmaya uygundur,

 • Sadece iki kişi ile bile rekabete dayanan versiyonları oynanabilir.