PİVOT (BEŞ NUMARA)

blog yazısı ekle !

PİVOT (BEŞ NUMARA)

"C" harfi ile simgelenen bu oyuncu genellikle pivot ya da beş numara olarak da adlandırılır. Nizami basketbol kurallarına göre, oyunun standart pozisyonlarından birisidir. Pivot, genellikle takımdaki en uzun boylu oyuncudur ve sıklıkla dayanıklı bir vücut yapısı ve kayda değer bir ağırlığa sahiptir. Pivot mevkiinde oynayan tipik bir NBA oyuncusunun, çoğunlukla 2.08 mt ya da daha uzun olması beklenir.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları

Alışılmış haliyle, bir pivotun başlıca önemi, skor kaydetmek ya da pota etrafını tehlikelerden savunmak için ölçülerinin avantajını kullanabiliyor olmasıdır. Atletik manevra kabiliyetine sahip ve yetenekli bir pivot, bir takım için eşsiz değerdeki bir oyuncusu olacaktır. Ayrıca pivotlar, jump ball/hava atışı almak için de tercih edilmektedirler. Buna karşın, elbette San Antonio Spurs takımı için hava atışlarını toplayan Tim Duncan gibi istisnalar da mevcuttur.

Kimi zaman, gerçek bir pivotun aslında hangi görevi üstlendiği, tam olarak ne yaptığı konusunda fikir ayrılıkları gündeme gelebilmektedir. Öğneğin adı geçen Tim Duncan, aslında kariyerine bir power forward / uzun forvet olarak devam etmesine rağmen, bazıları tarafından gerek oyun stili gerekse de ölçüleri bakımından daha çok bir pivot olarak kabul edilmektedir. Bu örneği göz önüne alarak, böylesi bir pozisyonda yer edinmiş bir oyuncunun pivot mu yoksa uzun forvet mi olduğu konusu muhtemelen öznel bir değerlendirme olacaktır. NBA standartlarını ideal ölçüleri bakımından karşılayabilen hayli az oyuncu olduğu için, takımlar bazen bir uzun forvet olarak çok daha faydalı olabilecek kimi oyuncularını pivot olarak sahaya sürebilmektedirler.

Ek bir bilgi olarak, pivotların ve uzun forvetlerin, göreceli olarak düşük serbest atış yüzdelerine sahip olduklarından da bahsedilebilir. Bu yüzdendir ki rakip takım oyuncuları tarafından, özellikle maçların sonuna doğru, kasıtlı faullere maruz bırakılarak serbest atış çizgisine gönderilirler. Hatta bu taktik sebebiyle, aralarında Wilt Chamberlain, Shaquille O'Neal, DeAndre Jordan ve Dwight Howard gibi oyuncuları da barındıran pivotlar sürekli olarak serbest atışlarla mücadele etmek durumunda kalmaktadırlar. Bu kullanım şeklinin amacı, örneğin Shaquille O'Neal gibi gayet düşük serbest atış yüzdeleri olan pivotlara karşı (taktik sık sık üzerinde kullanıldığı oyuncunun adını alabilir ya da çıkış noktasına ithafen kullanıldığı gibi "Hack-a-Shaq" / Shaq Açığı – Shaq Zaafı, gibi isimlendirilebilir) bilinçli profesyonel fauller yapılarak çizgiye gönderilen oyuncuların serbest atışı kaçırmalarını umarak, basketbol topuna yeniden sahip olabilmektir. Elbette serbest atış çizgisinden kullandığı atışlarda başarıyı yakalayabilen örnekler de mevcuttur; emekli basketbol oyuncularından Litvanyalı Arvydas Sabonis ve yine vatandaşı Zydrunas Ilgauskas ile NBA liginde oynayıp da, maçlarda herhangi bir arkadaşının yerini alabilecek kadar özellikli birkaç isimden birisi olan Yao Ming bu pivotlar arasında sıralanabilirler.

Pivotlar çoğunlukla, blok ve ribaund istatistiklerinde liderlik konumundadırlar ve savunmanın bel kemiğini teşkil ederler. Görevleri arasında ampul (key/paint/boyalı alan olarak da bilinmektedir) bölgesinde dolaşarak hakimiyet sağlamak ve özellikle rakipleri avantajına top kaybedilmiş olan durumlarda kullanılan şutların büyük bir kısmını engellemekte başarılıdırlar.

NBA tarihindeki en uzun boylu basketbol oyuncusu, aslında tam olarak NBA takımlarında yer almamış olan 2.33 mtlik boyu ile Japonya'dan Yasutaka Okayama olarak bilinir. NBA liginde ter döken en uzun boylu oyuncular ise 2.31 mtlik boyları ile pivotlar Gheorghe Mureşan ve Manute Bol'dur. WNBA liginde en uzun boylu oyuncu ise 2.18 mtlik boy uzunluğu ile Margo Dydek olarak tarihsel kayıtlara geçmiştir.