ON MADDEDE BASKETBOLUN YARARLARI

blog yazısı ekle !

ON MADDEDE BASKETBOLUN YARARLARI

Basketbol, dünyadaki en popüler ve çokça takip edilen spor dallarından birisidir. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından oynanmakta olup, profesyonel ligler seviyesine kadar her aşamada ilgi ile izlenmektedir. Bir adet çember ya da sepetin bulunabildiği her ortamda, elindeki topla basketbol numaraları sergileyebilecek en az bir kişinin bulunması umut edilebilir. Devasa bir spor kompleksindeki nizami sahada ya da başka herhangi bir açık alanda, fanatikleri tarafından dikkatle takip edilen basketbol karşılaşmaları ya da oyuncular her zaman var olabilir. Sadece başkalarını takip etmek için değil, kişisel yararlar ve fiziksel kondisyon için de oldukça önemli bir spor dalı olan basketbolun sağlığa olan katkıları nelerdir? Kişiliğe ya da doğrudan vücut sağlığına katkı sağlayabilir mi? Avantajları nelerdir?

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


1. Kalori Yakımına Yardımcıdır: Basketbol sporu, birçok atış tekniği ve bunlara bağlı olarak fazlasıyla koşma, top sürme, paslaşma, savunma, sıçrama veya benzeri zorlu fiziksel hareketler içermektedir. Bu hareketlerin düzenli bir şekilde, kuralına uygun olarak ve iyi bir program eşliğinde sürekli olarak çalışılması halinde yüksek oranda kalori harcanarak, hızla yağ yakılır. Bu türden bir hareketler serisini içeren 1 saat içerisinde, ortalama olarak 630 – 750 kalori arasında bir harcama sağlanabilir.

2. Kasları Geliştirir ve Vücudu Dengeler: Basketbolun profesyonele en yakın hali ile iyi bir şekilde oynanması zorlu bir takım fiziksel şartlara bağlı olduğu halde; oldukça eğlenceli bir çalışma sistemi olduğu için, genellikle ağır olarak kabul edilebilecek kimi antrenmanlar bile zevkle gerçekleştirilebilir. Bu hareketler sırasında, vücuttaki neredeyse tüm kaslar aktif olarak kullanılabilir.

Top sürme, paslaşma ya da şut atışları sırasında gerçekleştirilecek olan farklı hareket serileri sayesinde ağırlık çalışılmış ya da sıkılaşma hareketleri yapılmış gibi farklı vücut etkilerine ulaşabilmek zannedildiği kadar zor olmayacaktır. Koşarak ya da sıçrayarak geçirilecek saatler sonrasında, vücut şeklinde, ağırlıkta ya da duruşta elbette gözle görülür değişimler yakalanabilir.

3. Oldukça Etkili Bir Kardiyovasküler Çalışmadır: Basketbol antrenmanları kalp ve akciğerlerin kuvvetle çalışmasını gerektirir. Egzersizler ilerledikçe, kan basıncı ya da nefes alma gibi doğrudan göğüs bölgesindeki sistemleri etkileyen değerler gittikçe artacak ve zamanla güçlenecektir. Hatta bu çalışmalar sırasında Açıkhava sahalarında yürütülecek antrenman programları ile oksijen düzeyinde maksimum fayda elde edilebilir. Böylece, basketbol öneminin her geçen gün daha çok farkına varıldığı kalp – damar sistemlerinin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacak kuvvetli bir spor dalıdır.

4. Dayanıklılığı Geliştirir: Basketbol, özellikle rekabete dayanan karşılaşmalar sırasında oyuncuların belirli bir fiziksel standarda erişerek tüm bir maç boyunca onu koruyabilmesi üzerine kurgulanmış zorlu bir oyun stilidir. Zaman içerisinde, kişisel çalışmalar sonucu geliştirilecek olan taktikler ve vücudun adaptasyonu sayesinde, belirli bir efor ve dayanıklılık seviyesine ulaşılabilir. Bilinçli bir egzersiz takvimi ile hayatın her alanında oldukça kolaylaştırıcı etkisi bulunan ve günlük yaşamı bile etkileyebilecek düzeyde kolaylıkla fark edilebilecek fiziksel gelişmeler kaydedilecektir.

5. Esneklik, Hız ve Çeviklik Kabiliyetlerini Gelişir: Basketbolda kullanılacak olan tüm manevralar ve ayrıntılı teknikler bu üç temel yetenekle doğrudan bir ilişki içerisindedir. Zamana yayılmış şekilde uygulanacak program sayesinde, bu yetenekler geliştikçe akabinde uygulanacak olan oyun stili ve özel basketbol oyunları da akıcı bir şekilde ilerlemeye başlar. Hatta usta oyuncular dikkatle gözlenecek olursa, bu yeteneklere dayanan oyunları oldukça rahat uygulayabildikleri ve bu sayede sanki doğuştan böyle özel fiziksel kabiliyetlerle doğmuş oldukları hissi bile oluşabilir. Oysa gerçekte sayılan üç temel becerinin geliştirilmesi büyük oranda oyuncunun kendi elinde olan ve çalışması ile paralel olarak ilerleyecek olgulardır.

6. Koordinasyonun Gelişimi Açısından Önemlidir: Bu spor dalı ayakların, kolların ve gözlerin uyum içerisinde, hızla ve ustalıkla kullanılmasını gerektiren ve özellikle karşılıklı maçlar sırasında üst düzeyde dikkat isteyen bir oyundur. Vücudun bu gibi bölgeleri arasında uyumlu bir şekilde bir dizi hareketleri sürdürebilmek, kısacası koordinasyon becerisi çoğu insanın oldukça zorlandığı bir konu başlığıdır. Tüm diğer spor dallarında ya da günlük yaşantıda, en basitinde bisiklet kullanırken ya da yüzerken, gereksinim duyulacak olan temel koordinasyon becerisi, basketbol egzersizleri sırasında oldukça kuvvetli bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yine takip edilecek doğru bir çalışma programı sayesinde, üst düzeyde koordinasyon dengesi sağlanarak, kişilere maksimum fayda getirmesi beklenebilir.

7. İyi Bir Takım Oyuncusu Olma Bilinci Sağlar: Basketbol karşılaşmaları, ortak bir hedefe yönelen takım çalışmasını gerektirdiği için, bu yöndeki kişisel bilinci en üst noktaya taşıyarak, oyunculara sorumluluk duygusu yükleyen bir spordur. Şahsi amaçlar güdülen bazı sporların aksine, kazanmak için birlikte çalışmanın ve yardımlaşmanın en sıkı şekilde ihtiyaç duyulduğu dallardan birisidir.

Her zaman yıldız oyuncu olmak ve tek başına yüksek skorlar elde etmek burada mümkün olmayacağından dolayı, mükemmel bir uyum ve diğer takım arkadaşlarıyla maksimum düzeyde organizasyon becerisi hem takım başarısını hem de kişisel başarıyı etkileyecek en önemli unsur olmaktadır. Meslek hayatı da dahil olmak üzere yaşamın her alanında, çalışma arkadaşlarıyla birlikte güzel bir uyum yakalamak, basketbolla birlikte mümkün olan en erken yaşta çocuklara kazandırılması gereken öncelikli bir değer olarak karşımıza çıkar.

8. Konsantrasyon ve Öz Disiplin Değerlerini Yükseltir: Her sporda olduğu gibi ama özellikle basketbol dahilinde, başarılı olabilmek için uygulanması gereken bazı kurallar ve kaşınılması gereken ihlaller söz konusudur. Bu sınırlamalar, oyuncuların sportmenlik dahilinde ilerleyebilmesi ve temiz karşılaşmalar gerçekleştirebilmesi için oldukça faydalı kurallar olarak kabul edilebilir. Takip edilmesi gereken disiplin ve oyuna tam anlamı ile gereken dikkatin verilebilmesi, basketbol oynayan kişiler açısından kaçınılmaz değerler olacak ve kazandıkları alışkanlıklar sayesinde yaşamlarının her alanında belirli bir düzen sağlamış olarak ilerlemelerine katkı sağlayacaktır.

9. Güven Duygusunu Sağlamlaştırır: Basketbolda başarılı olmak güven duygusu ve kişinin kendisine olan saygısını perçinleyen bir çalışma sistemidir. İyi şutlar atabilmek, karşılaşmayı kazanan iyi takım tarafında olmak, takdir edilecek başarılı manevralar uygulamak kişilere beraberinde yükselen bir güven duygusunu getirir. Ayrıca etrafındaki arkadaşları ya da izleyiciler tarafından takdir edilme hissi, oyuncuların kendilerine karşı oluşturacakları öz saygının da temellerini atacaktır. Bu özellikleri yeterince ve doğru şekilde gelişmiş olan oyuncular için, kadın ya da erkek fark etmeksizin, hayatları boyunca atacakları tüm adımlar da kendilerinden emin olarak ilerleme hissi büyük bir avantaj olagelmiştir.

10. Yeni Arkadaşlar Edinmek İçin Oldukça Yararlıdır: Basketbolun takım olarak oynandığı ortamlar, yeni takım arkadaşları, ilerleyen kişisel ilişkiler ve rahatlıkla kurulan sosyal bağlar anlamına gelir. Farklı özelliklere sahip birçok yeni arkadaşla tanışmak, ortak bir amaç doğrultusunda hareket etmenin zevkini paylaşmak kişilerin gündelik yaşamlarında kuşkusuz önemli bir artı olmaktadır. Zamanında güçlü bir şekilde atılacak sosyal gelişim temelleri, yine hayatın ilerleyen dönemlerinde bireylere başarının kapılarını aralayan büyük birer ipucu olacaktır.