NEDEN BASKETBOL?

blog yazısı ekle !

NEDEN BASKETBOL?

Basketbol, tüm dünyadaki en popüler spor dallarından birisidir. Esasen, bir top ve basit bir çember düzeneğinden oluşur ve oyunun amacı bu çemberden topu geçirerek, mümkün olan en yüksek skoru elde etmek üzerine kurgulanmıştır.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Basketbol Eğlencelidir:

Oldukça hızlı ve heyecan verici oyun akışı ile basketbol tüm oyunlar arasında oldukça özel bir yere sahiptir. Sahada rekabete temel teşkil eden iki takım yer alır ve bu ekiplerin oyuncuları hem savunma da hem de hücumda görev alabilirler, görev tanımları da farklı oyun stilleri arasında oldukça esnek olarak tanımlanmıştır.

Şut atışları veya top sürme (dripling) gibi bir çok oyun hamlesi yapılan pratiğe ve çalışma disiplinine bağlı olarak, oldukça kolay şekilde geliştirilebilir. Bu spor, oluşturulabilecek birebir rakiplerden beşe beş düzenindeki profesyonel takımlara kadar çok geniş kapsamlı versiyonları vardır ve vücut sağlığını korumak, eğlenmek, ter atmak ya da boş vakitleri değerlendirmek amacı ile çok yaygın bir kullanım amacı yelpazesine hizmet edebilir.

Ekipmanları Basittir:

Eğlence ya da heyecanlı bir mücadele amacı ile gerçekleştirilecek bir basketbol antrenmanı için temel gereksinimler oldukça kolay temin edilebilmektedir. Tüm ihtiyaç olan düzenek, bir top ve bir çember olarak sıralanabilir. Hatta dünya çapında birçok ülkede yaygın şekilde bulunabilen hazır basketbol sahaları sayesinde, kimi zaman sadece bir tek top ile oynayacak en az bir kişi, bu olağanüstü spora adım atmak için yeterli olabilir.

İzlemesi Eğlencelidir:

Dünya çapında ünlü olan profesyonel basketbol sihirbazlarından, amatör top cambazlarına kadar tüm oyuncuların sarf ettiği efor, sergilediği sut numaraları ile bu oyun gerçekten izleyicilerine çok zevkli ve heyecanlı dakikalar vaat etmektedir.

Hava Koşullarından Bağımsızdır:


Kışa ya da yaza bağlı olarak gerçekleştirilebilecek ve sadece dönemsel olarak kullanılabilen ekipmanları ile oldukça maliyetli spor dallarına nazaran, basketbol hava koşullarından bağımsız olarak istenilen her zaman diliminde rahatlıkla sürdürülebilen bir oyundur. Parklarda veya açık hava sahalarında, güneşli bir havada keyfi çıkarılabildiği gibi, kapalı spor salonlarında bir kış sporu olarak da üzerinde çalışabilme fırsatı sunar. Basketbol, yıl boyunca oyuncularına zinde kalma ve form tutma şansı sınan güçlü bir idman türüdür.

Basketbol Tarihi Özeti:

Basketbol, en modern şekline temel oluşturan haliyle, 1891 yılında James NAISMITH tarafından, Massachusetts eyaletinin kuvvetli kış koşulları yüzünden salon içinde gerçekleştirilebilecek, YMCA öğrencilerinin eğlence aktivitesi olarak keşfedilmiştir. İlk oyun, bir futbol topu ve iki adet şeftali sepeti kullanılarak oynanmıştır.

İlk basketbol liglerinin kuruluşuna kadar uzanan spor, YMCA sahalarından diğer kolejlere kadar hızla yayılmıştır. Bu ilerlemeyle birlikte kitleler tarafından sevilen bu spor, kolej seviyesinde profesyonel olarak kullanılmaya başlanmış ve 1936 yılında bir Olimpiyat branşı haline gelmiştir. Bugün NBA (National Basketball Association / Ulusal Basketbol Birliği) Ligi sayesinde, dünya çapında her yaştan ve her kesimden milyonlarca takipçisinin gönlünde taht kurarak, adeta bir yaşam biçimine dönüşmüştür.

Elbette seyircilerinin dahi, bu kadar tutku ile bağlandığı bu sporda Magic Johnson, Larry Bird, Wilt Chamberlain ve Oscar Robinson gibi efsane oyuncuların etkisi çok büyüktür. Ayrıca tüm zamanların en çok tanınan ve sevilen oyuncuları arasında örneğin Michael Jordan gibi isimler, basketbolu çok farklı bir noktaya taşıyan önemli oyunculardandır.