KADIN BASKETBOL LİGLERİNDE PİVOTLAR

blog yazısı ekle !

KADIN BASKETBOL LİGLERİNDE PİVOTLAR

Kadınlar basketbolunda, 2.13 mtlik boyu ile Juliana Semenova pivot pozisyonuna yerleştirilmiş, 1976 ve 1980 yıllarında Sovyet Takımı'na iki altın madalya gelmesinde etkili olan ve uluslararası karşılaşmalarda yenilgi yüzü görmemiş olan bir oyuncudur. Ayrıca Semenova, formasını giydiği takımı TTT Riga'yı 15. Avrupa Şampiyonlar Kupası'na taşımıştır. 2.03 mtlik boyu ile oyuncu Anne Donovan da takımı Old Dominion University Lady Monarchs'ı 1979 yılında AIAW (Association for Intercollegiate Athletics for Women) şampiyonluğuna taşımış; Japonya ve İtalya kariyerine adım atmadan önce, 1983 tarihinde "Naismith Yılın Kolej Oyuncusu Ödülü" almaya hak kazanan ilk kadın basketbolcu olmuştur.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


WNBA (Womes's NBA-Kadınlar NBA Ligi) ile birlikte oyuncu Lisa Leslie, seçkin bir pivot ve ligin en popüler oyuncusu olmayı başarmıştır. Takımı Los Angeles Sparks'ı 2001 ve 2002 yıllarında peşpeşe liderliğe taşırken aynı zamanda kariyerinde kilometre taşı olarak 3,000 sayıya ulaşmıştır. Aynı zamanda WNBA Ligi'nde ilk smaç ayrıcalığını da elinde bulundurmaktadır. Kadın basketbolu alanında öne çıkan diğer isimler olarak, Seattle Storm'dan Lauren Jackson ve Detroit Shock ekibinden (Karl Malone'nin kızı) Cheryl Ford olarak sayılabilirler. Jackson bir uzun forvet olarak da tanımlanabilir çünkü çok iyi bir şutör olup bir sezondaki üçlük atış yüzdesi istatistiğinde WNBA liderliği bulunmaktadır. Rebecca Lobo ise takımı Connecticut Huskies'i 1995 sezonunda şampiyonluğa taşımış ancak ön çapraz bağlarındaki sakatlığı yüzünden, kariyeri şansız bir şekilde bir türlü olması gereken başarıya ulaşamamıştır. University Of Oklahoma ekibinin oyuncusu Courtney Paris ise, hem kadınlar hem de erkekler arasında olmak üzere, tek bir sezonda 700 sayı, 500 ribaund ve 100 blok istatistiğini yakalayan tek NCAA oyuncusu olarak egemenliğini ilan etmek üzereyken, 2010 yılında, henüz ikinci sezonuna başlayamadan kariyerini sonlandırmak durumunda kaldı.

WNBA Ligi'nde yer alan en uzun boylu oyuncu, 2,18 mtlik boyu ile Polonya'dan Margo Dydek olup, önünde yer aldığı Lisa Leslie'den 40 maç eksiği bulunmasına rağmen maç başına 2.72'lik blok ve toplamda 877 blok istatistiği ile lig rekorunu halen elinde bulundurmaktadır. Ayrıca, belki de tarihte bir benzeri yer almıyorsa, kadınlar liginin on yılları boyunca en çalışkan ismi Phoenix Mercury formasını giyerek kariyerine hala devam etmekte olan yıldız oyuncu Brittney Griner olarak belirtilebilir.