FIVE BY FIVE

blog yazısı ekle !

FIVE BY FIVE

Quintuple-double gibi her beş istatistik kategorisinin beşini de kapsayan ancak kural olarak, bu istatistiklerin her birinden bir maç içinde en az 5'er adet kaydetmiş olmayı gerektirir. Top çalma ve blok istatistiklerine 1973-74 sezonuna kadar NBA Ligi'nde yer verilmediğinden dolayı, yalnızca bu sezondan itibaren tutulan kayıtlara göre bir sıralama yapılabilmektedir. Kariyerleri süresince birden çok five-by-five kaydeden oyuncular 6 kez olmak üzere Hakeem Olajuwon ve 3 kez olmak üzere Andrei Kirilenko'dur. Aynı zamanda her iki oyuncu da five-by-six (her beş kategoride birden en az 6 sayı istatistiği) de yakalamış olan oyunculardır.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


NBA ve Five-By-Five Rekorları * Tüm kayıtlar 1985-86 sezonundan itibaren ele alınmıştır.

En Fazla Five-By-Five İstatistiği: Basketbol oyuncusu Hakeem Olajuwon, 10 Mart 1987 tarihinde, NBA tarihinde kaydedilmiş olan ilk five-by-five unvanının sahibi olmuştur ve sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok kategorilerinden her birinde en az altı istatistik rakamına ulaşmıştır. Bir sonraki kayıt ise ancak neredeyse 20 yılın ardından, 3 Ocak 2006 tarihinde Los Angeles Lakers takımına karşı verilen mücadele esnasında Andrei Kirilenko tarafından yine 6lık bir set olarak elde edilebilmiştir. Olajuwon'un hayli etkileyici yöntemlerindeki kadar özel olmasa da, Kirilenko'da bu başarıyı nizami şartlara uygun şekilde elde etmiştir.

NBA tarihi boyunca kimse bir five-by-seven ( beş kategorinin beşinde birden yedi) ya da üstü bir istatistik elde edememiştir. Fakat yine de, Olajuwon az önce bahsedilen maç esnasında bu unvanı yalnızca tek 1 asist eksiği ile kaçırmış; Kirilenko da, five-by-six yaptığı belirtilen maçında ise yalnızca 1 top çalma eksikliği yüzünden yine bu şanstan mahrum kalmıştır.

Kariyeri Boyunca En Fazla Five-By-Five Sahibi Oyuncu: Hakeem Olajuwon kariyeri boyunca tam altı adet, ardından gelen Andrei Kirilenko ise 3 adet istatistikle bu rekorun sahibi olan oyunculardır.

Bir Sezonda En Fazla Five-By-Five Sahibi Oyuncu: Yine Hakeem Olajuwon, 1993-94 sezonu süresince iki defa five-by-five istatistiğini yakalamış, Andrei Kirilenko da 2003-04 sezonunda bu rekoru tazelemeyi başarmıştır.

Bir Yılda En Fazla Five-By-Five Sahibi Oyuncu: Hakeem Olajuwon, ikisi 1993-94 sezonunda ve biri de 1992-93 sezonunun sonlarına doğru olmak üzere, bir yıl içerisinde, 3 kez five-by-five kaydetmiştir.

Five-By-Five İstatistiğini En Hızlı Yineleyen Oyuncu: Andrei Kirilenko, 3 Aralık 2003 tarihindeki istatistik kaydının yalnızca bir hafta sonrasında, 10 Aralık 2003 tarihinde yeni bir tanesine ulaşmıştır. İkinci en hızlı five-by-five tamamlayan oyuncu olarak da, Hakeem Olajuwon 5 Kasım 1993 tarihli kayıttan 55 gün sonra, 30 Aralık 1993 tarihinde yeni bir tanesini daha isminin altına eklemiştir.

En Genç Five-By-Five Oyuncusu: Kirilenko'nun bahsedilen istatistiği, 22 yaşından 288 gün aldığı 3 Aralık 2003 tarihinde elde etmesi dolayısıyla kendisini NBA tarihinin en genç five-by-five elde eden oyuncusu rekorunun da sahibi haline getirmiştir.

En Yaşlı Five-By-Five Oyuncusu: Olajuwon en yaşlı five-by-five istatistiği kazanan oyuncudur. 30 yaşından 343 gün aldığı 30 Aralık 1993 tarihli son istatistiği, aynı zamanda kendisini bunu başaran en yaşlı oyuncu olarak da sıralamaya imkan tanımıştır.