DOUBLE-DOUBLE

blog yazısı ekle !

DOUBLE-DOUBLE

Bir double-double, genel konu başlığında da belirtildiği üzere, beş olumlu oyun istatistiği kategorisinden (sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok) herhangi ikisinde çift haneli değerlere ulaşma başarısıdır. En çok kaydedilen double-double kombinasyonu sayı-ribaund kombinasyonu olup ardından sayı-asist kombinasyonu gelmektedir.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Double-double istatistikleri yaygın olarak NBA Ligi'nde kaydedilmektedir. 2008-09 sezonu boyunca, en az 10 double-double kaydı bulunan ve ana istatistik kategorilerinde liderliğe oynayan 69 basketbol oyuncusu mevcuttu.

Özel double-double kayıtlarına daha nadir olarak rastlanır. Örneğin bir tanesi, "20-20", double-20 (çift-20) olarak da bilinen "double double-double" kavramıdır. Oyuncunun, tek bir maçta herhangi istatistik kategorisinden ikisini, 20li sayılara ulaştırmasıyla gerçekleştirilir. Double mantığından hareketle, yine bu şekilde özel olarak belirtilebilecek bir diğer kayıt "triple double-double" ya da "30-30"dur. Tüm NBA tarihi boyunca, "40-40" ya da quadruple-double olarak nitelendirilebilecek istatistiği ise sadece Wilt Chamberlain yakalayabilmiştir. Kariyeri boyunca tam beş defa "40-40" performansı elde etmiş; bu beş üstün performanstan dördünü acemilik yıllarında ve diğer bir tanesini de, tek maçta 78 sayı ve 43 ribaund kaydettiği bir sezonda başarmıştır.

ESB (Elias Sports Bureau) kayıtlarına göre, Wilt Chamberlain 227 kesintisiz performansı ile, 1964-1967 yılları arasında en uzun süreli zincirleme double-double kaydını elinde bulundurmaktadır. Yine sırasıyla 220 ve 133 performans ile ikincilik ve üçüncülük sırası da kendisinde bulunmaktadır. Bu kayıtlar NBA ve ABA liglerinin birleşiminden önceki dönemde tutulmuştur. Birleşmeden sonraki en uzun süreli zincirleme double-double performansı, 53 istatistik ile Minnesota Timberwolves Takımı'ndan Kevin Love'a aittir.