DOUBLE

blog yazısı ekle !

DOUBLE

*Türkçede belirli bir karşılığı olmamasına rağmen, bazı kaynaklarda "çiftli" ya da "çifte" şeklinde öngörülen kavramın, ilerleyen konularda "double-double (ikili çifte)", "triple-double (üçlü çifte)" gibi detaylarına yer verilecektir. Ancak terimin, en yaygın şekildeki orijinal haliyle kullanımına devam edilecektir.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


Basketbolda "double" terimi, bir maç süresince, sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok istatistiklerinin çift haneli değerlere ulaşması durumuna verilen isimdir. Genellikle bir çok oyuncu, bir maç süresince, bu anılan basketbol oyun çeşitlerinden herhangi bir tanesinde rahatlıkla çift haneli değerlere ulaşabilmektedir; ancak birden fazla kategoride çift haneli olumlu istatistik yakalanması durumunda double terminolojisine başvurulur.

Bir double-double, bir oyuncunun bu beş istatistikten herhangi ikisinde birden, tek maç içinde iki haneli sayılara ulaşması halidir. Double-double değerlendirmesi, en çok sayı-ribaund ve ardından sayı-asist kategorilerinde yapılmaktadır. Örneğin, 2014-2015 NBA sezonuna, Tim Duncan 811 (sayı-ribaund kombinasyonu) ve John Stockton ise 709 (sayı-asist kombinasyonu) double-double ile başlamışlardır.

Triple-double kavramı ise, bu beş olumlu istatistikten herhangi üçünde çift hanelere ulaşmayı başaranlar için kullanılan bir nitelemedir. Triple-double kayıtları için en sıklıkla kullanılan kategoriler sayı-ribaund-asist üçlüsüdür. NBA listelerine göre, Oscar Robertson 181 triple-double; 2013 yılında emekliye ayrılana kadar, adı aktif oyuncular arasında gösterilen Jason Kiddled ise 107 triple-double istatistiğine sahiptir.

Quadruple-double terimi ise, yine aynı mantıkla, bir maç içerisinde beş istatistik kategorisinden dördünde çift haneli sayılara ulaşma durumudur. Bu başarılması hayli güç durum, NBA'da sadece dört kez gözlenebilmiştir.

Quintuple-double olarak tabir edilen tüm bir beşli istatistikte iki haneli sayılara ulaşma başarısı ise, iki kez amatör grup karşılaşmalarında elde edildiği rapor edilmiş olsa da, profesyonel olarak nitelendirilebilecek liglerde hiç karşılaşılmamış olan bir durumdur. Ancak, en yakın haliyle, five-by-five (beşte beş) olarak ifade edilebilen ve tek bir maçta beş sayı, beş ribaund, beş asist, beş top çalma, beş blok istatistiği olarak kaydedilebilmiştir. NBA tarihi boyunca, sadece 1985-86 sezonuna ait olan, Hakeem Olajuwon ile Andrei Kirilenko tarafından başarılmış five-by-five istatistikleri kaydedilmiştir.