CROSSOVER DRIPLING

blog yazısı ekle !

CROSSOVER DRIPLING

Terimin orijinali crossover dribble olmakla birlikte, Türkçede ilgili yazılarda ve anonslarda crossover dripling (çaprazlama/aldatmaca top sürme) olarak biraz dejenere olmuş şekliyle kullanılmaktadır.

Bir crossover dripling, topu süren oyuncunun her iki elini de ustalıkla kullanarak, topu elleri arasında gezdirerek yönünü hızlıca değiştirmesi anlamına gelir. Tipik bir crossover dripling örneğinde, oyuncu top sürerek ilerlerken, misal sol elinde sahip olduğu topla savunmayı yoklar.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Yani, kafasını ve el-koordinasyonunu kullanarak, sözde sol tarafa doğru devam edecekmiş gibi bir aldatmaca dener; eğer savunma oyuncusunu buna kanarsa hemen topu sağına geçirerek hızlıca savunma arasından sıyrılır. Böylelikle potaya uzanan temiz bir koridor bulabilir ya da arkadaşları için bir pas köprüsü görevi üstlenebilir.

Altı temel crossover dripling modeli vardır:

Normal Crossover: Normal bir crossover dripling sırasında, oyuncu ilerlerken basketbol topunu makas hareketiyle diğer eline geçirir ve aniden yön değiştirir. Hareketin başarısı oyuncunun hızına doğrudan bağlıdır.

Yarım Crossover (İç-Dış): Bu yöntemde, basketbol topu göğüs açıklığında, vücudun bir yanından diğer tarafına tek bir hareketle aktarır. Bu aldatmaca genellikle bir baş hareketiyle desteklenir ve inandırıcı olması için de ilerlenecek esas yönün aksi tarafına doğru bir adım atılır. Aşılması daha zorlu olan savunma oyuncularını atlatmak adına, yarım crossover dripling hareketi ardından gelecek bir normal crossover ile kombine edilebilir.

Killer Crossover: Bu harekette, oyuncu yanıltıcı bir yön tayin eder ve genellikle o yöne doğru başını hareket ettirirken büyük bir adımla destekleyerek savunmayı kandırmaya çalışır. Bu sırada oyuncu dizleri bükülmüş bir pozisyonda, basketbol topunu hızlıca bacaklarının arasından kandırmaca yönüne doğru bir kez sektirerek geçirir. Sonra seri olarak hemen boştaki eliyle topunu tam aksi yöne yönlendirerek kendisini diğer tarafa atar ve rakibinden sıyrılır. Çok yakından savunulan oyuncular için en etkili kaçış yöntemlerinden birisidir. Aynı zamanda killer crossover dripling, sokak basketbolunda, eğlenceli bir taktik olarak sıklıkla kullanılır; çünkü, karşıdaki oyuncu bu hızlı yanıltmacaya ayak uydurmaya çalışırken dengesini kaybederek düşebilir.

Arkadan Crossover (Shake And Bake/Salla-Pişir): Bu yöntemde, basketbol topu el değiştirirken, diğerlerinden farklı olarak, oyuncunun arka tarafında zeminden bir kez sektirilmek suretiyle aldatmacaya başvurulur. Yanıltılan savunma oyuncusu o tarafa doğru ayakları yerden kesilmişken doğrultusunu değiştiremeyeceği için, basketbol topu kalça hizasından düşük bir seviyede, arka taraftan bir kez sektirerek neredeyse görünmez bir hızla el değiştirilir. Bu hareketin başka bir versiyonuna ise "wraparound" (sarmalama) denir. Bu kez, zeminde sektirme kullanılmaz, eller arka tarafta yakınlaştırılırken top da akıcı, seri bir hareketle bir elden diğer ele aktarılır. Usta basketbol oyuncusu Jamal Crawford bu numarayı sık sık kullanmaktadır.

Çift Crossover: Bu hareket bir aldatmaca crossover dripling olarak düşünülebilir, yani aldatmacanın aldatmacasıdır. Hücumdaki oyuncu basketbol topunu crossover ile oynarken aniden durarak topu orijinal pozisyonuna geri getirir. Çift crossover hücum şansı deneyen oyuncuya yol açmak, onu savunmadan kurtarmak gibi bir amaç içermez, daha çok savunma oyuncusunun dengesini bozmayı hedefler. Hareket, bacakların arasından ya da arkadan dolaştırma gibi el hareketleri ile çoğu kez tekrarlanabilir.

Ankle-Breaking Crossover (Ankle Breaker): Net bir Türkçe karşılığı bulunmasa da, içerdiği sonuca bakarak "bilek burkan crossover" gibi düşünülebilir. Bir crossover yanıltmacasında yeterince hızlı olunduğu takdirde, dengesini kaybeden rakip savunma oyuncusunun ayakları dolaşacak ve kendisini yerde bulacaktır.

Orijinal bir crossover hareketi, genellikle, sahada tüm beş mevki oyuncusu tarafından da kullanılabilir; ancak çoğunlukla oyun kurucu ve şutör gardlar tarafından kullanılır. İlk crossover aldatmacası bir sokak basketbolu karşılaşmasında, efsane oyuncu Richard (Rick) Pee Wee Kirkland tarafından Rucker Park'ta (Harlem'de bulunan bir amatör basketbol sahası) görülmüştür. Bu aldatmaca şekli, 1980'lerin başında Syracuse National takımı adına forma giyen Dwayne Washington ve ondan çok daha öncesinde, 1960'lı yıllarda, yine aynı takım için mücadele eden Oscar Robertson tarafından da oldukça başarılı şekilde kullanılmıştır. Killer crossover şeklindeki kullanımının, NBA Ligi'nde popüler hale gelmesinde büyük payı olan isim Tim Hardaway iken, usta oyuncu Allen Iverson'da çift crossoverları ile ünlenmiştir.