COMBO GARD (COMBO GUARD) - POZİSYONLAR

blog yazısı ekle !

COMBO GARD (COMBO GUARD) - POZİSYONLAR

Bir combo-gard, (1 numara) oyun kurucu ya da (2 numara) şutör gard özelliklerini bünyesinde barındıran ancak, her iki pozisyonun da tüm gereksinimlerini tam standartları ile karşılamayan basketbol oyuncuları için kullanılan bir terimdir. Bu oyuncular, genellikle, 1.88 ile 1.93 boy aralıklarında yer alırlar. Çoğu combo-gard mevkii oyuncusu, boylarına bağlı olarak nerede oynayacakları belirlenmesine rağmen, yine de kimi zaman neredeyse aynı boyda oldukları oyun kurucu ile şutör gard arasında bulunurlar (Örneğin, daha uzun boylu gardlar içeriye daha iyi sokularak fazla sayıda ribaund alabilirler.)

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Özellikle 1990'lı yıllarda dikkat çekmeye başlayan combo gardlar arasında, hücum ya da savunma taktiklerine bağlı olarak, oyun kurucular ve şutör gardlar arasında yer alan Allen Iverson ve Penny Hardaway gibi isimler yer almaktadır. Bu mevkideki oyuncular, çok iyi şut atışı yapabilme yeteneklerinin yanı sıra; genellikle top sürme becerilerini de kullanarak, topu saha içinde taşıma ve takım arkadaşları arasında iletme görevini üstlenirler. En iyi combo gardlar, atletik yapılarını ve sahip oldukları "ara-boy"larını avantajları doğrultusunda kullanabilirler; daha kısa gardlar iri oyuncuları geçerken hızlarını ve çevikliklerini ön planda tutarken, uzun boylu şutör gardlar, kendilerinden daha kısa oyunculara karşı yüksek atışlar kullanacaklardır.

Tarihsel akışa göz gezdirdiğimizde, combo-gard pozisyonları, hücuma bağlı taktiklerde basketbol koçları açısından bir zorluk olarak görülmekteydi, ancak ilerleyen zamanla birlikte, özellikle NBA Ligi'nde çok önemli bir oyun figürü haline gelmişlerdir. Örneğin, bir oyun kurucu gibi top tekniğine sahip şutör gardlardan Dwyane Wade, 2006 yılında, Miami-Heat takımına kariyerlerinin ilk NBA şampiyonluğunda çok önemli bir rol üstlenmiş ve böylece bu final karşılaşmaları sonucunda, "En Değerli Oyuncu Ödülü"nü de kazanmıştır. Eklemek gerekirse, temel top sürme becerisinden çok skor odaklı bir şekle bürünen oyunda, vasat paslaşma kabiliyeti olan gardlar ciddi bir tehdit unsuru olarak görülmezler. NBA tarafından 2007 yılında güncellenen bazı kurallarına göre savunmanın, hücumdaki bir oyuncuya elle müdahale ederek onu engellemesi kural ihlalidir. Böylelikle bir çok kısa ve daha az fiziki güce sahip combo gardlar için, kendilerine göre güçlü ve daha uzun oyuncularla, hızlarını kullanarak mücadeleye edebilme şansı doğmuştur. Aslında, 1.88 cm ve altındaki genç oyuncular, daha ziyade, profesyonel liglerde başarıyı getirecek ve kaliteli bir oyun kurucu olmayı sağlayacak skor yeteneklerini geliştirmek için çaba gösteriyorlar.

Bu, Rajon Rondo, Deron Williams, Steve Nash, Chris Paul, Ricky Rubio ve Jason Kidd gibi "gerçek" oyun kurucular için bir geçerli olmayan bir durumdur. Çünkü böylesi oyuncular, önce-pas zihniyetine sahip, asistlere önem veren, gerektiğinde top çalan ve bir maçın tamamlayıcılığından çok bir oyun kurucu sorumluluğuyla hareket eden kişilerdir. Aynı zamanda bir oyun kurucunun, hücumu yönlendirmek, topu paylaştırmak, diğerleri için sayı şansı üretmek ve eğer kendisinden başka uygun pozisyonda olan başka bir arkadaşının olmadığı zorunlu durumlarda şut atma gibi görevleri olduğunun bilincini de taşımaktadırlar.

Kobe Bryant, Tyreke Evans, Greivis Vasquez, James Harden, Dante Exum ve Rodney Stuckey gibi kimi oyuncularsa, şutör gard boylarına sahip oldukları halde, ortalamanın üzerindeki paslaşma ve oyun kuruculuk yetenekleri dolayısıyla birer combo gard olarak oynatılırlar.

Avrupa Basketbol Ligi'nde yer alan en uygun örneklerden birisi, takımının 3 defa şampiyon olmasında büyük pay sahibi olan oyuncu, Vassilis Spanoulis'tir; bir diğer örnek ise, Amerika doğumlu Makedon oyuncu Lester "Bo" McCalebb olarak eklenebilir.