CHERRY PICKING (CHERRY PICKER)

blog yazısı ekle !

CHERRY PICKING (CHERRY PICKER)

Cherry picking Türkçeye "kiraz toplama" olarak çevrilebilen bir kavramdır. Ancak basketbol terimlerimizde çok yaygın olarak kullanımına rastlanmamaktadır. Bunun için burada orijinal halinde yer alacaktır. Yine de benzetmek gerekirse, boş kalanlar var o an herhangi bir işle meşgul olmayanlar için kullanılan "elleri armut toplamak" deyimine benzetilebilir. Ayrıca, oyunun temel unsurlarından birisi olan basket (pota,sepet, file) çağrışımı bu benzetme terime yol açmış olabilir; çünkü açıklamasında da görüleceği üzere, adeta oyuncunun sahada yorulmadan, adeta kirazların sepete toplanması gibi topu kolay yoldan potaya bırakması eylemi için kullanılmaktadır. Burada, oyuncu savunma yapmaktan ziyade, fırsat kollayarak rakibin boşluğundan faydalanıp skor kabartma amacındadır. Oyuncu için de "cherry picker" (kiraz toplayıcı) benzetmesi kullanılır.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


Eğer rakip takım, bu cherry picker için özel bir savunma oyuncusu tayin edip, onun başında beklemezse hücumda 5'e 4 gibi avantajlı bir dizilime ulaşabilirler; fakat eğer savunma topu çalarak, cherry picker'a uzun bir pas ulaştırabilirse beklenmedik bir sayı ile karşılaşmış olacaklardır. Eğer top kazanma ile ilgili bir ihlal, faul ya da isabetli bir şut atışından sonra, cherry picker'ın daha az uygun olduğu bu gibi anlar doğru izlenebilirse, savunmadaki oyuncular yerlerini almak için bir fırsat yakalamış olurlar.

Bu mevkideki oyuncunun çok hoş karşılanmamasının sebebi, aslında tüm oyun boyunca tam manasıyla oynamaması, bir anlama kaçak savaşmasıdır. Bu yönteme abartılı olarak sığınan kimi cherry picker'lar, bol bol skor kabartmış ve sadece takım arkadaşlarını yüreklendirmiş olurlar. Cherry picking, pek tercih edilmeyen ancak yine de geçerli bir oyun düzenidir. Kimi amatör liglerde, rakibin savunma alanında adeta pusuya yatarak top avantajının kendi takımına geçmesini bekleyen cherry picker kabul edilen oyuncu, kural ihlali yapmış sayılarak topun el değiştirmesi ya da kaydedilen bir skorun iptali gibi kimi yaptırımlarla karşılaşır.

Cherry picker pozisyonunu üstlenen oyuncunun tam verimli olabilmesi için, hücum oyuncularının ilerlemelerine bağlı olarak, takım arkadaşlarından birinin topu alması için fırsat kollanması ve bu topu atış için hemen cherry picker'a ulaştırmaları gerekmektedir. (Kimi zaman bu durum, ani bir hucüm atağı haline gelir.)

Bir diğer taktik, "bolting" ya da "breaking" olarak bilinen bir nevi rakibin arasından sızma ya da savunma hattını dağıtma olarak düşünülebilecek yoldur. Bir takım hücuma geçerek bir atış şansı yakalamaya çalıştığı anda, atışın sonuçlanmasını beklemeden harekete geçmektir. Çünkü böyle bir durumda eğer atış kaybedilir ve cherry picker oyuncunun takımı savunma ribaundunu almayı başarabilirse, ribaunddan gelen uzun bir pas atışı ile savunmaya takılmadan bir şut şansı elde edecektir. Eğer hücum atışı başarılı olursa da, savunmadaki takım derhal uygun konumdaki arkadaşlarına bir işaret göndererek bir ya da daha fazla oyuncusunu, neredeyse cherry picking için bomboş haldeki rakip pota altına gönderir. Böylece, hücumdaki takım savunmaya geri dönüp yerlerini alana kadar, yine rahat bir atış şansı elde edilebilir.

Cherry picking kavramı, aslında bazı tartışmaları da beraberinde getirir. Takım arkadaşlarından kimileri, cherry picker oyuncusunu daha az işle daha çok şey başaran biri gibi görüp takdir edebilirlerken kimisi de yeterince terlemeden kaydettiği sayılar için içerleyebilirler. Aynı zamanda, takımın ateşli taraftarları, oyuncuyu performansı yüzünden tatmin edici bulmayıp dışlayabilirler ya da bunu takımın çok meşru olmayan gizli bir oyun taktiğiymiş gibi değerlendirebilirler.

Rakip takımlar içinse, özellikle maçı kendileri kaybetmişlerse, oyun skorunu gereksiz yere kabartan sportmenlik dışı bir taktik olarak yorumlamaktadırlar. Hatta basketbol koçları da, bir oyuncusunun cherry picker pozisyonunu sanki sürekli göreviymiş gibi sık sık kullanması halinde, bunu kondisyon eksikliği, disiplinsizlik ya da tembellik olarak görerek, oyuncuyu cezalandırabilirler. Cherry picking, bazı basketbol video oyunlarında da strateji olarak kullanılmaktadır.