BOX-AND-ONE SAVUNMASI (KUTU VE BİR DEFANS)

blog yazısı ekle !

BOX-AND-ONE SAVUNMASI (KUTU VE BİR DEFANS)

Basketbolda kısmen kullanılan bir savunma olup, adam adama savunma (her adamın rakip takımdan tek bir kişiyi savunması düzeni) taktiği ile alan savunması (her bir oyuncunun sahada belli bir bölgeden sorumlu olması) taktiklerinin birleşiminden meydana gelir. Aslında Türkçe karşılığı olarak "Kutu ve Bir Savunması" şeklinde kullanılabilecek olmasına rağmen, ülkemizde de daha çok orijinal adı ile bilinen bir savunma çeşididir.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


"Box" ya da "kutu"yu oluşturan dört savunma oyuncusu aralarında bir dörtlü grup düzeni kurarak, potayı rakibin atışlarından korumayı hedefler. Genellikle ön sahayı koruma işini, takımın büyük cüsseli oyuncuları alırken, faul çizgisi etrafındaki arka sahada ise nispeten daha küçük oyuncular savunma görevi yaparlar. Bu düzende görev alacak beşinci oyuncu ise, rakip takımın en iyi hücum oyuncusunu adam adama savunma ile durdurmaya çalışan birisi olacaktır.

Box and One savunması düzeni, genellikle baskın skor kabiliyeti olan takımlara karşı kullanılan bir baskılama taktiğidir. Bu dizilimin mantığı, denenecek şutların belirlenmiş adam adama savunma altındaki oyuncuya yönlendirilerek isabet kaydedemeden kaçırılmasını sağlamaktır. Allen Iverson ve Ray Allen gibi oyuncular, rakipleri tarafından genellikle bu türden savunmalara maruz bırakılırlar.

Böylesi bir savunmanın en büyük zaafı, "kutu" olarak belirtilen bölgedeki yerleşimin boş bir şekilde kalmasıdır. Basketbol maçının akışına göre, genellikle bu bölgede ilerleyen rakibi durdurabilecek herhangi bir savunma oyuncusu olmayacağından, böyle bir taktiğe karşı takımlar bu boşluktan fazlasıyla yararlanırlar.

Bu taktiğin bir diğer şekli ise " diamond-and-one" (elmas/baklava ve bir) savunma olarak bilinir. Burada kutu şekli bir baklavaya benzetilebilir; bir basketbol oyuncusu potanın hemen altında duruyor iken, diğer ikisi pota ve çizgi arasındaki kanatların ucunda ve dördüncü savunma oyuncusu da hemen faul çizgisine yakın olarak dizilirler.

Benzer bir başka kullanımda ise benzeri bir dizilim şekli " triangle-and-two" (üçgen ve iki) savunması olarak adlandırılmaktadır. Takım oyuncularından üç tanesi bir alan savunması yaparlarken geride kalan iki diğer oyuncu ise rakiplerine karşı adam adama savunma taktiği kullanırlar.