BLOK (BLOCK)

blog yazısı ekle !

BLOK (BLOCK)

Basketbolda blok, hücum oyuncusunun herhangi bir yerden attığı şutuna savunma oyuncusunun yaptığı müdahaledir. Savunma oyuncusu, blok yapmaya çalışırken, hücum oyuncusunun eline dokunamaz, bu kuralın ihlali halinde faul verilir. Blok hamlesinin geçerli olması için, topun henüz yükseliyor ya da en tepe noktasında olması gerekmektedir. Kural dışı olarak saptırılan bir atış, blok olarak değerlendirilmez ve hatta atışı yapan oyuncu ile takımının hanesine artı bir sayı kazandırmış olarak değerlendirilir. Her başarılı blok, karşı tarafın oyuncusu için kaybedilen bir sayı demektir. Aynı zamanda, hareket halindeki bir oyuncuya yapılan faul sonrasındaki atışa uygulanan blok geçerli olmayacaktır. Eğer top aşağı doğru düşüşe geçtiğinde savunmanın topa dokunan bir müdahalesi gelirse, burada yapılan blok geçerli sayılmadığı gibi, aynı zamanda muhtemel sayı (goaltending) olarak, rakip lehine bir sayı kaydedilecektir.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Yapılan bloklara, kullanım şekline göre, "top kesme", smaç kesme", "taktik blok", "pasif blok" gibi nitelemeler kullanılır. Blok istatistikleri NBA tarihinde ilk kez 1973-74 sezonunda kaydedilmiştir.

Büyük oranda boylarına ve potaya yakın olma pozisyonlarının avantajına bağlı olarak, en fazla blok istatistiğini pivotlar ve uzun forvetler yakalamaktadır. Ancak, Dwayne Wada gibi çok iyi sıçrama yeteneğine sahip kimi özel fakat daha kısa boylu oyuncular da başarılı bloklara isimlerini yazdırabilirler; nitekim Wade, tek bir sezonda 100 geçerli blok istatistiği yakalamıştır. İyi bloklama yeteneği olan bir oyuncu, takımı için, rakip takım oyuncularını potadan uzaklaştırarak, basketbol topunu oyunda tutan önemli bir unsur demektir. Basketbol topu oyun çizgilerinin dışına çıkacakken, iyi bir blok ile karşılaşması halinde, ani bir hücum atağı haline gelebilir. Basketbol oyuncusu Bill Russell bu konuda yetenekli bir örnek olarak hatırlanmalıdır. Usta bir blok oyuncusu olmak için, mükemmel bir saha hakimiyeti ve zamanlama sezgisi, uzun bir boy veya onun kadar etkili olabilecek şahane bir sıçrama kabiliyeti olmalıdır. Basit olarak kullanılabilecek bir blok şekli ise, rakibi şutlar esnasında şaşırtarak, böylece sayı kaçırmalarına sebep olma taktiğidir.