BASKETBOL OYUNCUSU OLMANIN OLUMLU ETKİLERİ

blog yazısı ekle !

BASKETBOL OYUNCUSU OLMANIN OLUMLU ETKİLERİ

Basketbol, sık sık vurgulandığı gibi dünyadaki tüm spor dalları arasında en popüler olan ve en hızla ilgisi büyüyenlerden bir tanesidir. Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun tahminlerine göre, dünya çapında neredeyse 450 milyon kişi basketbolu kendi ölçüleri içerisinde oynamaktadır. Bu oyunu oynayan bir insan, çalışacağı hareketler dolayısıyla bir takım faydalar sağlayabilir ve bunları hayatının her alanında bir şekilde kullanabilmeyi bekler. Zaten, doğası gereği basketbol, birçok farklı vücut sistemini aynı zamanda ya da farklı şekillerde çalıştırabilmekte ve stres yönetimine kadar uzanan çok değişik alanlarda birincil yeteneklerin geliştirilmesine de katkı sağlamaktadır.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


Kalori Yakımı

Basketbol, yatay ve dikey yönlü olmak üzere, koşma, sıçrama ya da atışlar gibi farklı birçok manevrası yardımı ile kişinin atletik yeterliliği üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Yaklaşık bir saat, orta seviyede sürdürülecek bir basketbol çalışması sayesinde önemli bir aerobik egzersiz tamamlanmış ve yüklü miktarda kalori harcanmış olacaktır. Ayrıca harcanan maksimum kalori miktarı kişinin ağırlığı ile ilişkili olarak da artacak ya da azalacaktır.

Örneğin, 75 kg.lık bir insan saatlik olarak 600 kalori civarında bir enerji sağlayabilecekken, yaklaşık 90 kg.lık birisi ise 900 kalorilik bir harcama miktarını yakalayabilir. Elbette vücut ağırlığı arttıkça, onu hareket ettirmek, sıçramak, koşabilmek ya da formda tutabilmek için uygulanacak hareketlerin kuvveti de aynı oranda artacağından, harcanacak olan kalori miktarları da farklılık göstermektedir.

Motor Koordinasyon

İyi bir basketbol oyuncusu olmak için, öncelikli yol, her zaman çok net bir biçimde topa hakim olmak ve gerektiği zamanlarda onu çok iyi kullanabilmektir. Bu yeteneğin en doğru şekilde geliştirilebilmesi için, çoğunlukla serbest atış ya da sıçrayarak şut atışı gibi el ve göz koordinasyonunu ilerletecek çalışma yöntemleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yine, kaçırılan atışların ribaundlarını almaya çalışmak da tüm vücudun koordinasyonunun dengeli bir biçimde geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Ribaund konusunda başarılı olabilmek ve rakiplerin arasından sıyrılabilmek için, sıçramalar ve diğer hızlı manevralar gibi kimi hareketlerin zamanlamasının çok iyi bir biçimde kurgulanması gerekir.

Ribaund, alındığı zaman diğer rakiplerden korunması gereken basketbol topuna yönelecek dikkat, uygulanacak kuvvet nedeniyle, kişinin konsantrasyonuyla paralel olarak otomatik bir hareketler koordinasyonu geliştirmesinde yararlı olabilir. Başka bir basketbol çalışması olan top sürme teknikleri ise, yüne üst düzey bir koordinasyon geliştirme yolu olabilir; çünkü, bu becerinin temelleri bir kez çok sağlam bir şekilde atıldığı takdirde, artık top ele geçirildiği zaman topa direkt olarak bakmak zorunda kalınmaz, dikkat etraftaki rakiplere ve bir sonraki manevralara kolaylıkla yöneltilebilir, böylelikle yine motor koordinasyonun mümkün olan en iyi seviyeye çıkarılması mümkün olacaktır.

Güç Eğitimi

Basketbol, vücudun tümüyle çalışmasını sağlayan olağanüstü spor dallarından birisi olarak, kas gelişimini doğrudan yönlendiren ve olumlu yönde etkileyen bir branştır. Basketbolla çok yakından ilgilenmeyen insanlar tarafından, egzersizlerin zamanla kazandıracağı fiziksel ve psikolojik etkiler kolaylıkla gözlemlenebilir olmasa da, gerçekten basketbol alanında ilerledikçe öncelikle oyuncu tarafından çok kuvvetli bir şekilde fark edilebilecek birçok gelişme olacaktır. Özellikle savunma ve ribaund durumlarında alınacak farklı pozisyonlarda, rakiplerle birebir temas gerektiren zorlu fiziksel temaslar söz konusu olmaktadır. Bu gibi hareketler karşısında sağlam durabilmek için, dayanıklılığın gelişmesi bu sporun çalışılmasındaki en doğal sonuçlardan birisidir. Etkili basketbol teknikleri sayesinde, kollarda, karında, omuzlarda, sırtta bulunan deltoid, trap ve benzeri kas grupları çok iyi bir şekilde geliştirilebilir. Ayrıca egzersizler sırasında yapılan sıçrama ya da koşma gibi hareketler de, bacak ve ilgili kasların güçlenmesi için son derece yararlı olmaktadır. Yine top sürme ve şut atışları, geliştirdikleri koordinasyon becerileriyle birlikte, kolların dayanıklılık ve esnekliğini, ellerin çevikliğini arttırma gibi çok sayıda avantajı beraberinde ve doğal bir süreç içerisinde sağlamaktadır.

Zihin Gelişimi

Sağladığı tüm fiziksel gelişimlere ek olarak, basketbol, seri bir zihinsel ve psikolojik gelişim aracı olarak da kabul edilebilir. Basketbol üzerindeki araştırma sonuçlarına göre, oyunun hızlı temposu içinde bir oyuncunun sahaya hakimiyet, sonraki teşebbüslere hızla karar verme, rakiplerinin manevralarına karşılık geliştirme ve tüm diğer konsantrasyon gerektiren konularda belirli bir disiplin altında ilerleme kaydettiği belirtilmektedir.

I.E.A. araştırmacılarından Dr. Daniel Gopher'a göre, dikkat ve hızlı karar verebilme yeteneğinin geliştiği basketbol oyunu ile birlikte, bu temel becerileri yeterince içselleştiren bir oyuncu hayatının tüm diğer alanlarında da dikkat, karar verme ve hedefe odaklanma gibi konularda diğerlerinden bir adım daha önde yer alabilecektir.