BASKETBOL İÇİN DİKEY SIÇRAMA ANTRENMANLARI

blog yazısı ekle !

BASKETBOL İÇİN DİKEY SIÇRAMA ANTRENMANLARI

Basketbolda çok önemli bir yer tutan dikey sıçrama becerisini geliştirmek için kullanılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Öncelikle, durağan halden sıçramak, koşarak sıçramak ya da dikey sıçrama derinliği gibi bazı önemli ölçüler not alınmalıdır. Sıçrama derinliği kimi zaman durağan halden sıçrama mesafesine göre oldukça düşük olabilmektedir.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


Daha sonraki aşamada bu kayıtlar, eğitim planının aşamalarını tesbit etmek ve kişiye özel en uygun programı belirlemek adına kullanılacaktır. Örneğin, sıçrama derinliği kişinin fiziksel kabiliyetlerine göre kabul edilebilir ölçülerin oldukça gerisinde kalıyorsa, bu gibi durumlarda, öncelikli çalışmalara pliometrik (hız ve gücü etkileyen kas egzersizleri olarak ifade edilebilir) ve diğer reaksiyonlar dahil edilmelidir. Sıçrama derinliğinin beklenilenden veya kabul edilebilen ölçülerden daha başarılı olarak kaydedilmesi halinde ise, öncelikli hedef dayanıklılığın arttırılması olarak belirlenecektir. Bu gibi genelde göz ardı edilen ancak hayati öneme sahip kimi noktalar, başlangıç aşamasındaki basketbolcu adayları için oldukça önem taşımakta olup, genellikle daha üst noktalardaki başarı grafiklerini doğrudan etkileyecek temelleri oluşturmaktadır.

Vücut dayanıklılığını arttırma egzersizleri yapılırken, farklı set miktarları ve kişiye özel bir program yardımı ile kasların gücü ve böylece oyuncunun genel çalışma kapasitesi arttırılabilir. Bu çalışmalarda kimi zaman fitness salonlarındaki aletler bile kullanılabilmektedir. Mekik, ters mekik, kanat ya da ağırlık çalışmaları gibi birçok değişik çalışma seti antrenör yardımı ile mümkün olan en iyi hali ile belirlenerek, öğrencilere sunulur.

Sıçrama becerisinin geliştirilmesi ve reaksiyonların daha seri bir halde gerçekleştirilebilmesi için, bu noktada planlanacak olan pliometrik egzersizler çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle bu çalışma şekli, güçlü ve hızlı hareketler bütünü içerirken, spor performansını da mutlaka etkileyecek olan sinir sistemi gelişimini ve sağlığını da olumlu şekilde korumaya yardımcı olmaktadır.