ASİST

blog yazısı ekle !

ASİST

Basketbol için asist ya da sayı pası kavramı, sayı yapma hedefine ilerleyen takım arkadaşına pas atarak, ona basket atışında yardımcı olan kişinin gerçekleştirdiği hareketin aldığı isimdir. Gerçi pası atan oyuncunun, hangi koşulları sağlaması durumunda bir asist yapmış sayılacağı hakkında bazı tartışmalar vardır. Pas atılan oyuncunun, basketbol topunu aldıktan sonra sürmesi durumunda bile, pas atışı bir asist olarak değerlendirilebilir. Aslında asist tanımı içerisinde kimi durumlar değerlendirmeye dahil edilmemiştir ve böylece asist istatistiklerini karşılaştırma süreci karmaşık bir hal almıştır.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursları


Sadece sayı olan atışlar için verilen direkt pas, bir asist olarak değerlendirilebilir, bu yüzden her bir sayı için yalnızca bir tane kaydedilebilir. NBA kurallarına göre, faul olarak değerlendirilen ve hakkında serbest atışa hükmedilmesine yol açan paslar, asist olarak sayılmazken; FIBA kurallarına göre sayılabilir, ancak en az bir sayı kaydedilmiş olması şartıyla, her serbest atış seti için tek bir asist olarak kayda geçer.

Oyun kurucular, görevleri gereği basketbol topunu elde ederek yönlendirmek ve takım arkadaşlarıyla paslaşarak saha içinde sürekli aktarmak durumunda olduklarından, maç başına asist (APG) sayısını yükseltmeye oynarlar. Pivotlar ise, daha az asist kaydedebilirler ancak iyi bir zemin kullanımı ve sahaya hakimiyet şartlarını sağlamaları durumunda, takımlarını sayıya yönelik bu paslarla yönlendirebilirler. Ayrıntılara bakılacak olursa, bir pivot "al da at" tabir edilen süper sayılık asistler ve diğer kısa paslar için en uygun pozisyonları ve açıları yakalayabilecek olan bir oyuncudur. Pivot Wilton Norman "Wilt" Chamberlain, 1968 yılında asistleriyle NBA'e imzasını atmıştır. İçinde adeta bir skora oynama cesareti besleyen ve savunmanın ikili sıkıştırmalarına karşın etkili asistleri ile hücum için uygun ortamı hazırlayan isimlerden birisi de, eski ünlü NBA pivotu Hakeem Olajuwon'dur.

Tek maçta kaydedilen asist rekoru, 30 sayı ile, 30 Aralık 1990 tarihinde Denver Nuggets'a karşı oynayan Orlando Magic takımından Scott Skiles'ın elinde bulunmaktadır. Tüm zamanların asist rekoru ise 15,806 sayıyla NBA oyuncularından John Stockton'a aittir.