ALTINCI ADAM

blog yazısı ekle !

ALTINCI ADAM

Basketbol maçı başlarken takımın ilk beşi ile birlikte sahaya çıkmayan, ancak diğer yedekler kadar bekleme süresi bulunmayan oyuncudur. Kısaca özetlemek gerekirse, ilk beş oyuncularına göre daha az oynarken, yedek oyunculara oranla oyuna daha fazla dahil edilir, herhangi bir oyuncu değişiminde ilk başvurulacak adres genellikle joker gibi kabul edilen oyunculardır.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursu


İyi altıncı adamlar, neredeyse ilk beş oyuncularına yakın oyun süresini tamamlayabilme potansiyeline sahipken, hemen hemen benzeri başarıda da oyun istatistikleri geliştirirler. Genellikle bir çok pozisyonda oynama yetenekleri gelişmiştir; bunun için görevi devralacağı mevkiiler duruma göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Kevin McHale, 1980lerde Boston Celtics takımında hem pivot hem de uzun forvet olarak görev yapmıştır. İyi bir altıncı adamın varlığı, aynı zamanda takımın mükemmeliyet ölçüsü olarak da kabul edilebilir; çünkü gerçekten kusursuz stratejik derinliğe sahip takımlardaki altıncı adamlar, bir çok ortalama takımın ilk beş oyuncularından daha yeteneklidirler.

Çoğunlukla tercih edilen bir taktik olarak, ilk beşinde zaten yeterince iyi skorer oyuncuları bulunduran takıma, altıncı adam mevkiinde yine çok iyi bir skorer oyuncunun seçilir. Bu durumda, oyuncu maça dahil edilmek durumunda kalırsa, takımın sayı ortalamasında herhangi bir düşüş riski alınmamış olur. Bu durumun örnekleri olarak, Toni Kukoc (Chicago Bulls), Manu Ginobili (San Antonio Spurs), Leandro Barbosa (Phoenix Suns), Jason Terry (Dallas Mavericks), James Harden (Oklahoma City Thunder) ve Jamal Crawford (Los Angeles Clippers) gibi ünlü isimler sayılabilir.

Efsanevi Boston Celtics koçlarından Red Auerbach, altıncı adam kavramını ilk kez tam manası ile, gerektiği şekliyle kullanan kişi olarak anılır. Basketbol Şöhretler Müzesi'nin önemli isimlerinden Robert Joseph "Bob" Cousy ve William Walton "Bill" Sharman ikilisinin ardında oynayan Frank Ramsey'i gard pozisyonunda kullanmıştır. Aslında Ramsey, Celtics'in en iyi oyuncularından biri olmasıyla birlikte, Aurbach'a göre yedek bençinde, gerilimli maçların sıkıntılı anları için her an hazır olması ve aynı zamanda ilk beş oyuncularının fazla yorulmaması için altıncı adam olarak görevlendirilmiştir. Ekleme yapmak gerekirse, bu mevkide en ünlü isim, 16 sezon boyunca yine Boston Celtics'de top sürmüş olan John Joseph "Hondo" Havlicek'tir.