AIR BALL

blog yazısı ekle !

AIR BALL

Basketbol topunun, şut atıldığında hem potayı hem de ardındaki panyayı ıskalaması, boşa çıkması durumudur. Türkçe de bu durumu net olarak ifade edebilen bir terim karşılığı bulunmamasına rağmen, "karavana" gibi değerlendirilebilir.

NBA'de En İyi 10 Havatopu Video

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Kursu
Yaygın bir kitle tarafından ilk kullanımının, Duke University takımının destekçileri, Cameron Crazies taraftar grubuna ait olduğu kabul edilir. Tarihler 24 Şubat 1979'u gösterirken, Duke University Blue Devils (Duke) ve North Carolina Tar Heels (UNC) takımları arasında geçen bir okullar arası basketbol maçında, ilk "air ball" terimi sözcüğü kayıtlara geçmiştir. Oldukça alışılmadık koşullarda geçen bir Duke-UNC mücadelesi esnasında, UNC ilk yarı boyunca bir skor yakalayamamıştı. Rich Yonakor isimli UNC oyuncusunun potayı bulmadan yarıda kalan tek şutu ardından, Duke takımının ateşli taraftar grubu "air ball" diyerek tempo tutmuşlardı.

Kökeni Hakkında: Kelimenin anlatılan haliyle kullanımına, (sıklıkla okullar arası basketbol turnuvalarında rastlanılmakla birlikte), güçlü bir rekabete sahne olan maç sırasında, rakip takımının oyuncusu şut atmaya hazırlanırken konsantrasyonunu etkilemek ve atışını kaçırmasını sağlamak amacıyla, diğer takımın fanatik taraftarlarınca sabit bir tempo ile hep birlikte söylemeleri şeklinde rastlanır. 1990'ların ilk yıllarından beri, neredeyse rakip oyuncu topa dokunur dokunmaz bu tempoyu seslendirmek yaygınlaşmış ve özellikle okullar arası maçlarda neredeyse sembolik bir gelenek halini almıştır.

Bununla birlikte, adı geçen maçla birlikte popüler hale geldiği kabul edilirken, terim olarak da ilk kez bu tarihte kullanıldığı hakkında bazı tedirginlikler vardır. Çünkü 1972 yılındaki NBA Dünya Şampiyonasının beşinci maçı olan Los Angeles Lakers ve New York Knicks arasındaki karşılaşmanın üçüncü çeyreğinde, Amerikanlı televizyon spikeri Keith Jackson'un net bir şekilde "air ball" ifadesini "Goodrich Monroe'ya karşı… Şut… Kısa… (havaya gitti, kaçırdı manasında) Air Ball… Goodrich'ten kötü bir atış…" anonsu sırasında kullandığı işitilir.