2000’Lİ YILLARDA PİVOTLAR: SHAQUİLLE O’NEAL, YAO MİNG, TİM DUNCAN VE DWİGTH HOWARD

blog yazısı ekle !

2000’Lİ YILLARDA PİVOTLAR: SHAQUİLLE O’NEAL, YAO MİNG, TİM DUNCAN VE DWİGTH HOWARD

Bu yıllarda güç dengesi Batı Konferansı lehine değişti ve NBA Ligi 2000, 2001, 2002, 2009 ve 2010 yıllarındaki Los Angeles Lakers; 2003, 2005, 2007 ve 2014 yıllarındaki San Antonio Spurs takımları liderliğinde ilerlemeye başladı. Lakers Takımı, Bulls koçu Phil Jackson'ı kiraladı ve Shaquille O'Neal da Jackson'ın üçgen savunma taktiğindeki yerini aldı. San Antonio Spurs ekibinin "İkiz Kule"leri olarak anılan pivot David Robinson ve uzun forvet Tim Duncon liderliğinde, daha etkili bir hale geldi. Duncon'ın gelişi ile birlikte, kıdemli oyuncu Robinson da yüksek post oyun düzenini, Duncon'ın alçak-post skorerliği ve savunmasındaki kuvvetiyle uyumlu olacak şekilde yeniledi.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


1990'lı yıllarda, daha kısa boylara sahip olan, Dennis Rodman ve Charles Barkley gibi forvetler sayıca artış gösterdiler. Bu oyuncular ribaund, blok ya da alçak-post savunması gibi geleneksel pivot görevlerinde parlamışlardı; alışılmış ortalamalara göre daha kısa ve daha hızlı oyunculara yönelik olarak artan ilgi 2000'li yıllarda da devam ederek, Ben Wallace ve Ron Artest gibi "Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü"ne sahip isimlerle pekişmiş oldu. Hücumda fast-break (hızlı atak) stilinin takımlar arasında yaygınlaşmasıyla birlikte, alışılan pivot rolleri de hafiflemiş oldu. Birçok yetenekli oyuncu, ampul (key/paint) dışında daha fazla yer bulabileceği ve zemine daha hakim olabileceği bir pozisyon olan uzun forvet mevkisine kaydırıldılar. En iyi örneklerinden birisi olarak 2,10 mtlik boyu ile basketbolcu Kevin Garnett, karşılaşma boyunca pivot mevkisinde kalmayı çok fazla tercih etmemektedir. Avrupa basketbolunun etkisi sebebiyle, bu büyük adamların hücumdaki rolleri yeni baştan düzenlendi ve daha fazla çevresel odaklı bir oyun düzenine göre, üçlük atışları seven örneğin Dirk Nowitzki, Mehmet Okur, Andrea Bargnani ve Channing Frye gibi oyuncular ön plana çıktı. Oyuncuların özgün yeteneklerinin avantajını kullanmak isteyen Miami Heat ekibi ise onları tanımlı pozisyonlarla sınırlandırmayan bir oyun düzeni kullanıyor ve böylece Chris Bosh ve Udonis Haslem gibi oyuncuları asıl yerleri olan uzun forvet mevkii yerine pivot olarak da görev alabiliyorlar. Phoneix Suns Takımı'ndan Amar'e Stoudemire isimli oyuncu ise 2002-2010 yılları arasında oyun kurucuları Steve Nash'e destek pivot olarak görevlendirilmişken, daha sonra yer alacağı Knicks Takımı'nda bu pozisyon yerine uzun forvet görevini üstlenmiş olarak forma giymektedir.

2.28 mtlik boyu ile oyuncu Yao Ming, Houston Rockets ekibi tarafından 2002 yılında drafta (NBA içinde bir tür oyuncu değişimi-çaprazlaması gibi bir sistem) seçilmiştir. Bu boydaki bir oyuncunun şut dokunuşları ve koordinasyon yeteneğini daha önce görülmemiş şekilde kullanabilmesi, otoriteler tarafından basketbolu yeniden yazdığı şeklinde bir öngörü ile taçlandırılmıştır. Yao, özellikle orta-menzilli şut sıçramalarıyla birlikte oldukça etkili bir ribaund ve sayı oyuncusu olduğunu kanıtlayarak, aynı zamanda seçkin bir savunma oyuncusu potansiyelini de göstermiştir. Tüm bu özelliklerine rağmen, son iki NBA sezonunda, beş tanesi hariç tüm diğerlerini kaçırmasına neden olan ciddi ayak bağları sakatlığı yüzünden 2011 yılında emekli olmak durumunda kalmıştır. Yine gelecek vaat eden, Houston Rockets'ın genç oyuncusu Dwight Howard, kendisini hem NBA Ligi'nin en iyi ribaund alan oyuncularından biri yapan dikey sıçrama özelliğini ve hem de yıldızını daha da parlatan fevkalade smaç yeteneğini değişimli olarak kullanabilen isimlerden olmuştur.