1990’LI YILLLARDAKİ PİVOTLAR: HAKEEM OLAJUWON, PATRİCK EWİNG, DAVİD ROBİNSON VE GENÇ SHAQUİLLE O’NEAL DÖNEMİ

blog yazısı ekle !

1990’LI YILLLARDAKİ PİVOTLAR: HAKEEM OLAJUWON, PATRİCK EWİNG, DAVİD ROBİNSON VE GENÇ SHAQUİLLE O’NEAL DÖNEMİ

Basketbol koçlarından John Thompson, Georgetown Hoyas Takımı'nın adeta yetenekli pivot oyuncuları üretim merkezine dönüşerek, başarılı savunmacılar olan Patrick Ewing, Dikembe Mutombo ve Alonzo Mourning gibi isimleri yetiştirmesini sağlamıştır. 1984 yılında, Patrick Ewing liderliğindeki Georgetown ve Hakeem Olajuwon liderliğindeki University of Houston takımları, NCAA şampiyonluğunu kazanmak için karşı karşıya gelmişlerdir. Bu eşleşme aynı zamanda dönemin en önemlileri arasında yer alan bu iki pivotun mücadelesine de sahne olacaktı.

Ankara'da Basketbol Kursu için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol


Nijerya doğumlu Olajuwon, daha öncesinde hiç basketbol oynamadığı 15 yaşına kadar, futbol maçlarında kaleci olarak görev alıyordu. Bu süreçte, Houston Rockets tarafından keşfedilerek uzun forvet Ralph Sampsonin ile eşleştirildi; ayrıca bu devasa eşleşme, onlara "ikiz kuleler" lakabının takılmasına neden olmuştur. 1985-86 yıllarındaki ikinci sezonunda, Rockets Takımı Batı Konferansı finallerinde Lakers tarafından hayal kırıklığına uğratıldı. Michael Jordan'ın emekliliğinin ardından, kendisini NBA Ligi'nin en baskın oyuncularından birisi olarak bulacak ve 1994 - 1995 yıllarında takımına iki NBA şampiyonluğunda büyük katkı sağlayacaktır. 1993-94 sezonunda, En Değerli Oyuncu, Yılın Savunma Oyuncusu ve Finallerin en Değerli Oyuncusu ödüllerinin üçünü birden, tek sezonda kazanan, NBA tarihindeki tek oyuncu olacaktır. Olajuwon, final maçlarında, gelecek vaat eden pivotlar olarak New York Knicks'ten Patrick Ewing ile Orlando Magic ekibinden genç Shaquille O'Neal karşısında çok üstün bir performans göstermiştir. Savunma istatistikleri bakımından ise Kareem Abdul-Jabbar'a ait olan kariyeri boyunca en çok blok yapma rekorunu kırmıştır. Hücum bakımından ise, "Dream Shake" adı verilen, bir dizi aldatma ve dönüş hareketinden oluşan kendisine özgü stili ile tanınmıştır.

Jamaikalı Ewing, 1985 yılında, toplamda 17 yıllık NBA kariyerinin 15 yılını geçireceği New York Knicks ile tanışmıştır. 11 kez All-Star (Yıldızlar Karması) için seçilen Ewing, neredeyse durdurulamaz sıçrama şutları, en az onlar kadar iyi blok ve ribaundları ile NBA tarihinin en iyi pivotlarından birisidir. Hiç şampiyonluk sevinci yaşamamış olmasına rağmen takımı, Batı Konferansı playoff mücadelelerinde, Michael Jordan öncülüğündeki Chicago Bulls Takımı'nın hakimiyetini zorlayan en dişli rakiplerden birisi olarak kendini ispatlamıştır.

Georgetown Takımı ile kariyerine başlayan, Ewing'in varisi (halef) Dikembe Mutombo, NBA kariyerinin çoğunu Denver Nuggets ile Atlanta Hawks takımlarında sürdürmüştür. Hucüm bakımından daha az rol üstlenirken, çok baskın bir savunmacı olarak basketboldaki yerini sağlamlaştırmıştır. Memleketi olan Zaire'den Amerika'ya gelene kadar hiç basketbol oynamamış olan Mutombo, şut-blok alanında en büyük isim olan Hakeem Olajuwon'un hemen ardından, sahip olduğu art arda beş sezonluk NBA blok rekoruyla birlikte, lig tarihinin en büyük oyuncuları arasına adını yazdırmıştır. Ben Wallace ile birlikte paylaştığı bir rekor olarak, dört kez "NBA Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü" kazanmıştır.

1990'larda öne çıkan bir diğer baskın pivot pozisyonu oyuncusu David Robinson'dur. United States Naval Academy'de top oynarken, NBA Ligi'ne geçişi askerlik dolayısı ile gecikmeye uğramış ancak kendisi oybirliği ile 1990'da "Yılın Çaylağı Ödülü"nü ve 1995 yılında da "Yılın En Değerli Oyuncusu Ödülü"nü kazanmıştır. Hücum bakımından, hızlı ataklar yapma şansı yakalayabiliyor; uzun boyunun dezavantajına karşın zeminde oldukça iyi tutunuyor ve sol elini kullandığı etkili sıçramalar yapıyordu. Savunma olarak ise, hızını ve çevikliğini doğru kullanabilme yeteneği sayesinde, NBA tarihinde yalnızca bir sezonda, hem ribaund hem blok hem de top çalma da ilk beş arasına giren tek oyuncu olmayı da başarmıştır.

1990'lı yıllarda birçok Avrupalı pivot NBA takımlarında etkili olamaya başlamışlardır. Özellikle Portland Trail Blazers'tan Litvanyalı Arvydas Sabonis, Los Angeles Lakers ve Sacramento Kings takımlarında oynamış olan Sırp Vlade Divac ile Hollandalı Rik Smits örnek olarak verilebilecek bazı isimlerdir. Avrupa basketbolunda görülen çevre-odaklı oyun stiline göre, pivotlar NBA Ligi'nde olmadığı şekilde alışıldığı pivot anlamından biraz daha farkla, oyun kurucu gibi görev alıyorlardı. Diva ve Sabonis isimleri de bu alandaki en başarılı oyunculardan ikisi olarak kabul edilirler. 2.20 mtlik boyu ile Sabonis, oyuncusu olduğu Sovyet ekibiyle Amerika'yı yenilgiye uğratarak, 1988 yılında altın madalya kazanılmasında takımına öncülük etmiştir. 1980'li yılların sonuna doğru kimi otoriteler tarafından dünyanın en iyi pivotları arasında kabul edilmiştir fakat parlak kariyeri şanssız sakatlıklarıyla kısıtlanmıştır. Yine de kariyerine nokta koymak için memleketine gidene kadar, Portland forması ile yedi zorlu sezon boyunca mücadele etmiştir. 39 yaşını sürdüğü ertesi yıl, kariyerinin de son sezonunda, eski takımı Zalgiris formasıyla 2003-04 Euroleague (Avrupa Ligi)'nde iki bölümünde de "En Değerli Oyuncu Ödülü"nü kazanacaktır.

NBA Ligi 1992 yılında, Orlando Magic saflarına katılan 2,15 mtlik ve 147 kglık Shaquille O'Neal'ın popülerliğinin artmasıyla birlikte hemen Wilt Chamberlain ile kıyaslamalara başlanmış, hatta Shaq potansiyel olarak gelmiş geçmiş en baskın fiziksel güce sahip oyuncu olarak konuşulmaya başlanmıştır. Üçüncü sezonu ile birlikte, sayı istatistiği ile lider bir oyuncu olmuş ve takımının Houston Rockets tarafından yenilgiye uğratılacağı NBA finallerinde daha deneyimli bir isim olan Olajuwon dolayısı ile oyun harici kalmıştır. 1995-96 sezonu boyunca, adeta takımının yeniden doğuşuna imzasını atmıştır.

Yine bir Georgetown pivotu olan Alonzo Mourning ise, 1992 yılındaki performansı ile Charlotte Hornets ve sonrasında Miami Heat takımlarıyla kendisine iki kez "Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü" kazandıracak olan tutkulu blokları ve güvenilir sayı yaptırma yeteneği sayesinde, en iyiler listesindeki ismi için sağlam bir yer edinmiştir.