1960’LI YILLARDA PİVOTLAR: BİLL RUSSELL VE WİLT CHAMBERLAİN DÖNEMİ

blog yazısı ekle !

1960’LI YILLARDA PİVOTLAR: BİLL RUSSELL VE WİLT CHAMBERLAİN DÖNEMİ

1960'lı yıllarda, önceki yıllarda oynayan pivotlardan çok daha başarılı bir biçimde, yükseklik avantajı ile birlikte çevikliği de üstün bir şekilde kullanabilme yetenekleriyle basketbol dünyasında parlamaya başladılar. George Mikan'ın emekliliğinin ardından, artık bu ikili NBA ligindeki hakimiyetlerini ilan etmişlerdi. 1958 ve 1969 yılları arasında hem Chamberlain hem de Russell, 11 MVP (En değerli Oyuncu) Ödülü'nden dokuzunu kazanmışlardır. Yine 1959 ve 1969 sezonları arasında altı Doğu Konferansı Final karşılaşmaları ve iki NBA Finalinde birbirlerine karşı mücadele etmişlerdir. Basketbol tarihinde bahsedilen birçok rekor, hala bu ikilinin elindedir. Önemli bir ayrıntı olarak ise, Chamberlain ve Russell en çok ribaund sıralamasında ilk 18 sıralamayı, farklı sezonlardaki performansları ile paylaşmaktadırlar.

Ankara'da Basketbol Okulları için nerelere gidebilirsiniz?
Ankara Basketbol Okulları


*Sahip olunan en çok ribaund istatistiklerinden ilk 25 tanesi ve bahsedilen Chamberlain-Russell istatistikleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Bill Russell, Takımı University of San Francisco'nın 1955 ve 1956 sezonlarında art arda iki NCAA şampiyonluğu kazanmasında büyük bir pay sahibidir. Daha sonra Boston Celtics'e katılacak ve 1956-69 yılları arasındaki on üç yıllık kariyerinin on bir yılında takımının şampiyonluklarını ve ilaveten şahsı adına beş defa da "MVP (En Değerli Oyuncu) Ödülü" görerek, NBA tarihindeki en büyük hanedanlıklarından biri olarak kabul edilmelerinde de başrolü oynayacaktı. Russell, şut blokları, ribauntları ve fiziksel adam adama savunma taktikleriyle, defans stratejilerini adeta yeni baştan yazmıştır. Aslında Russell hiçbir zaman Celtics savunmasının odak noktasında bulunmaması ve savunmanın kendisi üzerine tamamen kurulmamış olmasına rağmen, takımının en fazla skor kaydettiği maçlar, genellikle Russell'in savunma ribauntlarını topladığı ve genellikle oyun kurucu Bob Cousy gibi takım arkadaşlarına verdiği paslarla hızlı hücum ataklarına imkan sağladığı maçlar olmuştur. Russell, NBA Ligi'nin ilk Afrika kökenli Amerikalı oyuncusu olarak ve özellikle, 1966-67 sezonunda yine başlıca spor dallarından birinde yer alan ilk Afrika kökenli Amerikan oyuncu-koç unvanlarını elde etmesi ile birlikte, neredeyse kariyeri boyunca, Boston taraftarlarının ırkçılık tutkusuyla da mücadele etmiştir.

Başlıca rakibi olan Wilt Chamberlain, 2.15 mtlik boyu ve 124 kglık cüssesi ile Russell'ı destekleyecek ekibi kilitlerdi. Chamberlain, Kansas Jayhawks için kolej basketbolu oynayarak yola çıktı ve 1957 yılında takımının North Carolina Tar Heels ile mücadele etmesinde önemli bir rol aldı. Jayhawks Takımı bir puan farkla maçı kaybetmesine rağmen, Chamberlain turnuvanın en iyi oyuncusu olarak seçilmiştir. Harlem Globetrotters üyesi olduktan sonra, 1959 yılında NBA liginden Philadephia Warriors Takımı'nın formasını giymeye başlamıştır. Oynadığı sırada takımları Doğu Konferansı ve NBA finallerinde defalarca Boston Celtics tarafından yenilgiye uğratılmalarına rağmen, 1967 yılında Philadelphia 76ers ve 1972 yılında ise Los Angeles Lakers takımları ile iki kez şampiyonluk görmüştür. Ayrıca Chamberlain, yedi skor liderliği, on bir ribaund liderliği ve dört sezon boyunca "MVP (En değerli Oyuncu) Ödülü" kazanmıştır, hatta aynı zamanda parladığı 1960 yılında, çaylaklık döneminde bu ödülü kazanan ilk oyuncu unvanını da elinde bulundurmaktadır. Kendi dönemi içerisinde, diğer oyunculardan güçlü olduğu için, bu avantajını puanlama ve ribauntlarına yansıtan bir oyuncudur. Zayıf serbest atış istatistiklerine güvenilerek kurgulanılan faul taktiklerinin ya da ikili (double teaming) veya üçlü (triple teaming) sıkıştırmalarının hedefinde bir oyuncu da olsa, Chamberlain kendisinden sonra hala kırılamayacak olan bir dizi rekorun da sahibidir. Kendisi, NBA tarihinde tek bir sezonda 50 sayı ortalaması ve tek bir maçta tam 100 sayı istatistiğine sahip olmuş tek oyuncudur ve her iki unvanı da 1961-62 yıllarında Philadelphia Warriors Takımı'nda forma giyerken elde etmiştir. Aynı zamanda, 27.2 ribaund ortalaması, tek bir oyunda 55 ribaund ve kariyeri boyunca 23,924 ribaund istatistiği ile bu alanlarda NBA tüm zamanlar rekorlarının da sahibidir.

Daha az tanınan ama yine oldukça başarılı olan basketbol oyuncularından birisi de pivot Nate Thurmond'dur. İlk olarak San Francisco Warriors Takımı'nda oynayan Wilt Chamberlain karşısında forvet pozisyonunda yer alırken, Chamberlain'in Philadelphia transferi sonrasında pivot mevkiine kaydırılmıştır. Hiç şampiyonluk tatmamış olmamasına rağmen, Thurmond ligdeki en iyi perdeleme oyuncusu olarak kabul edilmiştir. Ayrıca 1966-67 sezonundaki 21.3 ve 1967-68 sezonundaki 22.0 ribaund ortalaması istatistiği sadece Chamberlain ve Russell tarafından geçilebilmiştir.